Rusko, CAR môže diskutovať o dodávkach 30 000 ton ruského paliva na SPIEF – veľvyslanec
MOSKVA (Sputnik) – Delegácia Stredoafrickej republiky (SAR) by mohla diskutovať o dodávkach 30 000 ton ruského paliva v rámci pracovných stretnutí na okraji Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra (SPIEF), ruského veľvyslanca v Bangui Alexander Bikantov povedal Sputniku.
Na otázku o štádiu diskusie o dodávkach ruského paliva do Stredoafrickej republiky Bikantov povedal, že tento problém zostáva aktuálny.
„Nie je vylúčené, že stredoafrická delegácia bude o tejto otázke diskutovať v rámci pracovných skupín na okraji Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra v dňoch 5. až 8. júna tohto roku,“ povedal veľvyslanec.
Situácia na trhu pohonných hmôt v CAR zostáva komplikovaná vzhľadom na prideľovanie aktív jednotlivých operátorov zahraničného trhu, uviedol veľvyslanec.
Bangui vysoko ocenil ruské humanitárne dodávky potravín, ktoré predstavovali 50 000 ton pšenice, uviedol diplomat.
„SAR by bola rada, keby Rusko pokračovalo v praxi dodávok potravinovej pomoci,“ dodal
Ruské mesto Petrohrad hostí od 5. do 8. júna 27. ročník SPIEF. Minulý rok sa na fóre zúčastnilo 17 000 účastníkov zo 130 krajín a bolo podpísaných viac ako 900 dohôd.
CAR tiež prejavila záujem o spoluprácu s Ruskom v oblasti ťažby diamantov.
„Stredoafričania prejavujú záujem o spoluprácu s našou krajinou v oblasti ťažby diamantov,“ povedal Bikantov a dodal, že obe krajiny aktívne spolupracujú s cieľom zrušiť vývozné obmedzenia, ktoré boli na Stredoafrickú republiku uvalené v rámci Kimberleyského procesu.
Príjmy zo sektora ťažby diamantov tvoria jeden z najvýznamnejších podielov v rozpočte CAR, dodal.
„Napriek obmedzeniam v rámci Kimberleyského procesu, ktorý pokrýva 16 z 24 zón (ťažby), ťažba drahých kameňov ročne prináša do rozpočtu krajiny približne 100 miliónov dolárov,“ dodal.
Kimberleyský proces zahŕňa viac ako 80 krajín. Vznikla v roku 2000 a pomenovaná podľa juhoafrického mesta Kimberley, kde sa uskutočnilo prvé stretnutie. Jeho cieľom je zabrániť obchodovaniu s „konfliktnými“ alebo „krvavými“ diamantmi, čo sú diamanty ťažené nelegálne a predávané na financovanie regionálnych konfliktov a teroristických skupín. Vývoz diamantov zo Stredoafrickej republiky je od roku 2013 zakázaný.
Zákaz vývozu diamantov CAR bol čiastočne zrušený v roku 2016, čo krajine umožnilo obnoviť dodávky z niekoľkých zelených oblastí. Medzitým zákaz stále platí v červených oblastiach na severe a východe Stredoafrickej republiky, ktoré kontrolujú protivládne ozbrojené skupiny.