Ruskí hackeri sa podľa NSA snažili získať podrobnosti o type pomoci vstupujúcej na Ukrajinu, a tak sa pokúsili pripojiť na viac než 10.000 kamier pripojených v blízkosti kritických dopravných bodov, ako sú prístavy, železničné uzly alebo hraničné priechody. Väčšina z nich sa nachádzala na Ukrajine, niektoré však i v Rumunsku, Poľsku a ďalších krajinách východnej alebo strednej Európy.
Podrobnosti o úspechu hackerov ani o tom, ako dlho zostali nepovšimnutí, zverejnené neboli, dodáva AP. Aktivita podrobne opísaná v správe sa začala v roku 2022, teda v tom istom roku, keď Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.
Úrady spojili túto aktivitu s ruskou vojenskou spravodajskou jednotkou s názvom „Fancy Bear“ v súvislosti s jej minulými kampaňami zameranými na USA a ich spojencov, píše AP.
Hackeri použili rôzne taktiky na získanie prístupu vrátane spearphishingu, čo je odosielanie autenticky vyzerajúcich správ potenciálnej obeti, ktoré obsahujú odkazy na škodlivý softvér alebo žiadosti o citlivé informácie.
Podľa Granta Geyera, hlavného strategického riaditeľa spoločnosti Claroty, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, hackeri nepoužívali obzvlášť inovatívne techniky. Napriek tomu sa im podarilo získať podrobný prehľad o pomoci odoslanej Ukrajine, poznamenal.
Ruské veľvyslanectvo na žiadosť o reakciu bezprostredne nereagovalo, konštatuje AP.
Zdroj feed teraz.sk