Holandsko zostalo pre Moskvu „zaujímavou cieľovou krajinou“ vďaka svojej nepretržitej podpore Ukrajine, medzinárodným organizáciám so sídlom v Haagu, high-tech priemyslu a prístavom, ako je Rotterdam. Uviedla to v 52-stranovej výročnej správe Vojenská spravodajská a bezpečnostná služba (MIVD).
V minulom roku MIVD „videla ruskú hackerskú skupinu vykonať kybernetický útok proti digitálnemu kontrolnému systému verejného zariadenia v Holandsku“, uviedol riaditeľ agentúry viceadmirál Peter Reesink. „Pokiaľ je známe, je to prvýkrát, čo bol takýto sabotážny útok vykonaný … v Holandsku,“ dodal.
MIVD nekonkretizovala cieľ hackerov a dodala, že „útok v konečnom dôsledku nespôsobil žiadne škody“. Varovala však, že rôzne ruské jednotky mapujú infraštruktúru v Severnom mori a vykonávajú podmorské aktivity, ktoré „naznačujú špionáž a prípravné akcie na narušenie a sabotáž“. Ide napríklad o internetové káble, zásoby pitnej vody a energie.
Bývalá holandská ministerka obrany pred „kybernetickou vojnou“ s Moskvou varovala už v roku 2018. Anka Bijleveldová to vyhlásila po údajnom hackerskom pokuse na sídlo Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. V dôsledku toho boli z Holandska vyhostení štyria predstavitelia ruskej vojenskej rozviedky GRU.
Vtedy Rusko odmietlo hackerský škandál ako „dezinformáciu“ a obvinenia, že zorganizovalo sériu globálnych kybernetických útokov, označilo za „špionážnu mániu“.
Po invázii Moskvy 24. februára 2022 dodalo Holandsko do Kyjeva niekoľko stíhačiek F-16, ako aj systém protivzdušnej obrany Patriot. Minulý týždeň holandský minister obrany Ruben Brekelmans oznámil, že na systémy protivzdušnej obrany pre Ukrajinu bolo vyčlenených 150 miliónov eur.
Zdroj feed teraz.sk