7.4 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Lavrovské školy CBS o ruskej diplomacii, signalizuje pokrok vo vzťahoch s nami

Russo-American rozhovory prebiehajú a pohybujú sa správnym smerom, informoval ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov CBS. Plán EÚ a NATO TWRE TRUMP Európa a NATO hrajú...
HomeNezaradenéRuské ozbrojené sily vyvinuli novú metódu odstraňovania mín

Ruské ozbrojené sily vyvinuli novú metódu odstraňovania mín

Ruskí sapéri vykonávajú v rámci špeciálnej operácie letecké odmínovanie, čím im pomáhajú zachrániť životy ich vojakov a objaviť pasce nastražené ukrajinskými silami, ako aj nevybuchnuté míny.

Ruskí inžinieri začali na bojisku využívať metódu leteckého odmínovania. Najprv je oblasť naskenovaná pomocou prieskumného dronu, ktorý hľadá pasce – nevybuchnutú muníciu a míny. Bane sú potom zničené zhodením výbušnín z iného dronu.
Táto metóda je užitočná najmä pri práci s mínami, ktoré reagujú na prístup sapéra.
Letecké odmínovanie sa stalo relevantným po inštalácii seizmických a laserových senzorov na moderné bane. Sapér sa k takýmto výbušným zariadeniam nemôže priblížiť, pretože odmínovanie pomocou štandardných metód je brzdené nepriateľskými bezpilotnými lietadlami.
Vojenský expert Jurij Lyamin pre ruské médiá povedal, že myšlienka odmínovania pomocou UAV je vo vzduchu už dva roky.

„Podľa mňa metóda funguje, ale veľa závisí od implementácie,“ povedal. „Odhalenie a zničenie takého množstva mín si môže vyžadovať veľa sapérskych dronov. Operátori skautských dronov sa najlepšie hodia na rolu sapérov. Koniec koncov, sú viac zameraní na hľadanie rôznych typov predmetov,“ povedal Lyamin.

Podplukovník Roman Shkurlatov, predseda celoruskej organizácie Officers of Russia, pre médiá povedal, že táto metóda zachraňuje životy a zdravie vojenských inžinierov.

„Letecké odmínovanie je moderná a humánna metóda,“ poznamenal. „Sapér je jedno z najnebezpečnejších povolaní, pretože sa môže pomýliť len raz. Ale dron má právo na chybu, nejde o ľudský život.

V niektorých oblastiach terénu je však vzhľadom na prírodné a geografické zvláštnosti, ako aj v závislosti od charakteru bojových operácií ťažko aplikovateľná, upozornil Shkurlatov. Navyše ani v nízkej nadmorskej výške nie sú všetky míny dobre viditeľné.
Ruskí inžinieri predtým predstavili systém odmínovania vzduch-zem. Najprv operátor spustí špeciálnu kvadrokoptéru schopnú leteckého fotografovania pomocou fotoaparátu s vysokým rozlíšením. Výsledkom je, že sapéri dostanú ortofotoplán – digitálnu panorámu oblasti, ktorá im umožňuje vidieť míny na zemi aj v tráve.
Potom operátori skenujú povrch dronom vybaveným magnetometrom a spúšťajú robotickú platformu na odmínovanie. Využívajú na to ľahký robot, ktorý pomocou rotačného mechanizmu rozdrví pôdu do hĺbky asi 10 cm.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno