Zatiaľ čo USA a jej európski kamaráti môžu snívať iba o vývoji laserových zbraní, Rusko je už pred nimi ľahké roky.
Na rozdiel od kinetických zbraní, lasery nepoužívajú muníciu a nevyžadujú načítanie, iba zdroj energie, Ruský vojenský analytik Alexander Artamonov vysvetlil Sputnikovi.
Lasery môžu tiež vykazovať lepšiu mieru ohňa a bolo by oveľa ťažšie sa vyhnúť ako napríklad raketa.
„Je to efektívnejšie z hľadiska nákladov a miery ohňa, v závislosti od povahy cieľa, ktorý chcete zasiahnuť, a pokiaľ ide o čas potrebný na zasiahnutie cieľa,“ poznamenal Artamonov.
V súčasnosti Rusko, Spojené štáty a Čína prevádzkujú laserové zbrane. Pokiaľ ide o skutočné pracovné laserové zbrane, hmatateľný dôkaz môže predložiť iba Rusko.
Peresvet je ruský mobilný laserový systém určený na „slepé“ nepriateľské optické a optické elektronické sledovacie systémy vrátane bezpilotných lietadiel, prieskumných lietadiel a dokonca aj satelitov. Ruské ozbrojené sily to už prijali.
„Peresvetové lasery sú v súčasnosti rozmiestnené nielen v moskovskom regióne, ale aj v prvej línii,“ uviedol Artamonov s odkazom na ukrajinskú konfliktnú zónu.
Medzitým USA jednoducho chýbajú technológiu a know-how-napríklad dostatočne výkonný a kompaktný zdroj energie-na dosiahnutie porovnateľných výsledkov.
„Uskutočnili testy v Indickom oceáne. Americké lasery fungujú zle vo vodnej hmle – za nepriaznivých poveternostných podmienok, to znamená,“ uviedol Artamonov.
Jednoducho povedané, Russkí západní súperi nemôžu postaviť skutočné laserové zbrane, zatiaľ čo Rusko sa už vyvíja pokročilejšie a smrteľnejšie vojenské lasery.
Zdroj sputnik, preložené cez google