10.2 C
Bratislava
utorok, 6 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Čo by stálo Izrael v plnom rozsahu?

Rozlíšenie krízy Gazy a vyhliadky čerstvej izraelskej ofenzívy iba čiastočne závisia od akcií Donalda Trumpa, informoval Simon Tsipis založený odborník na medzinárodné vzťahy v...
HomeZahraničieRuská afganská reálpolitika: Prečo Moskva chce, aby svet dal Talibanu nový začiatok

Ruská afganská reálpolitika: Prečo Moskva chce, aby svet dal Talibanu nový začiatok

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov usporiadal v piatok konzultácie v moskovskom formáte o Afganistane, kde sa stretol s úradujúcim ministrom zahraničia Talibanu* a zdôraznil kroky potrebné na stabilizáciu situácie vo vojnou zničenej krajine. Sputnik požiadal popredného odborníka na regionálne záležitosti, aby vysvetlil, čo chce Moskva dosiahnuť.

Rusko chce zrušenie sankcií proti Afganistanu, vrátenie majetku zmrazeného v západných bankách a obnovenie hospodárskej a iných foriem spolupráce v dôsledku „závažnej humanitárnej situácie“, ktorej čelí dlho trpiaci národ, a vzhľadom na zjavné výhody, ktoré by stabilný a prosperujúci Afganistan mal. regiónu, expert Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti Kirill Semenov povedal Sputnik v komentári k výsledkom piatkového stretnutia Moskovského formátu konzultácií o Afganistane.

Na stretnutí za účasti vysokých predstaviteľov z desiatich krajín vrátane Afganistanu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že „cynická politika“ kolektívneho Západu voči Afganistanu sa dostala do „slepej uličky“ a obvinil USA a ich spojencov z úmyselného „bránenia“. oživenie afganského štátu“ prostredníctvom potrestania obmedzení.

Lavrov kritizoval USA za nezákonné zadržiavanie zmrazených aktív afganského štátu a udržiavanie zdrvujúcich sankcií voči bankovému sektoru krajiny a vyzval Západ, aby zrušil svoje obmedzenia a vrátil „sprenedbávané aktíva“.
Osobitný predstaviteľ ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov v piatok oznámil, že Moskva sa pripravuje na vyškrtnutie Talibanu zo svojho zoznamu teroristických skupín. Rozhodnutie o tomto skóre bolo podľa diplomata prijaté na najvyššej úrovni.
„Ministerstvo zahraničných vecí spolu s FSB a množstvom ďalších ruských agentúr dokončuje právnu prácu na procese vyradenia Talibanu zo zoznamu ruských teroristov. Nejde o to chcieť, zásadným rozhodnutím v tejto otázke bolo prevzalo najvyššie vedenie Ruska,“ povedal Kabulov.

„Taliban, keďže je pri moci, sa snaží bojovať proti terorizmu, snaží sa bojovať proti obchodovaniu s drogami, snaží sa podniknúť ďalšie kroky na normalizáciu situácie v krajine, ale nemajú žiadne zdroje, žiadne príležitosti na otvorenú zahraničnú ekonomiku a zahraničnopolitických aktivít, čo vytvára vážne prekážky pre ekonomický rast v krajine, pre rozvoj ekonomiky,” vysvetlil Semenov, keď komentoval odvážne iniciatívy ruského ministerstva zahraničných vecí.
„Rusko, krajiny Blízkeho východu a Strednej Ázie sú zatiaľ v predvoji postupného uznania Talibanu a nadviazania plnohodnotných medzištátnych vzťahov s nimi,“ povedal pozorovateľ a zdôraznil, že USA a ich spojenci v zásade nie sú proti myšlienke normalizovaných vzťahov s Afganistanom, chcú vidieť Taliban „konať v súlade so záujmami USA“, so zabaveným majetkom „veľmi dôležitým nástrojom na nátlak na Taliban, aby sa stal ústretovejším“.
Washington si neželá, aby sa Afganistan pod vedením Talibanu pripojil k regionálnym skupinám, ako je Šanghajská organizácia spolupráce alebo k rôznym inštitúciám riadeným globálnym Juhom v opozícii voči diktátu kolektívneho Západu, zdôraznil Semenov a pripomenul, že túžba USA vidieť Taliban môže byť pod kontrolou sa vracia k rozhovorom s militantnou skupinou v Dauhe, ktoré vyvrcholili dohodou z roku 2020 o ukončení afganského konfliktu a chaotickým odchodom USA a NATO z krajiny v auguste 2021.

„Pokúšajú sa vydierať politické vedenie Talibanu, takže ak podnikne nejaké kroky, urobí to s ohľadom na Spojené štáty. Inými slovami, Američania si chcú udržať svoj vplyv v Afganistane pomocou týchto zmrazených aktív,“ povedal analytik.

Bidenova administratíva v auguste 2021 zmrazila aktíva afganského štátu v hodnote viac ako 7 miliárd dolárov, keď Kábul padol a bábková vláda NATO sa rozpadla, pričom v Európe a Spojených arabských emirátoch uviazli viac ako 2 miliardy dolárov.
Rusko je jednou z mnohých veľmocí, ktoré hľadajú pragmatické diplomatické a ekonomické väzby s Afganistanom, s ďalšími, vrátane Číny, Iránu, Kazachstanu, Kirgizska a Uzbekistanu, a spoluprácu od spoločnej infraštruktúry a investícií až po obchod a regionálnu bezpečnosť.
* V rámci sankcií OSN za teroristické aktivity.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno