Lifšic bol celoživotným mierovým aktivistom a jedným zo zakladateľov kibucu Nir Oz. Spolu s manželkou organizoval a zabezpečoval prevozy chorých Palestínčanov z Pásma Gazy do nemocníc v Izraeli.
Palestínske komando Lifšica unieslo z jeho domu 7. októbra 2023 pri svojom vpáde na juh Izrael. Jeho manželky Jošabad sa zmocnila iná skupina palestínskych ozbrojencov. Na slobodu sa dostala 16 dní po únose. O osude jej manžela neboli žiadne správy od dňa jeho únosu.
Vo vyhlásení rodiny, ktoré zverejnilo ústredie Fóra rodín rukojemníkov a nezvestných, sa uvádza, že „503 mučivých dní neistoty sa skončilo. Tak veľmi sme dúfali a modlili sa za iný výsledok. Teraz môžeme smútiť za manželom, otcom, dedkom a pradedom, ktorý bol nezvestný od 7. októbra 2023“. Rodina dodala, že proces jej smútenia „sa začal teraz, ale neskončí sa, kým sa domov nevráti posledný z rukojemníkov“ zadržiavaných palestínskymi militantmi.
Identifikácii budú následne podrobené aj ďalšie tri telá, ktoré Hamas vo štvrtok vydal s tým, že ide o pozostatky Širi Bibasovej a jej dvoch malých synov – Kfira a Ariela, ktorých Palestínčania uniesli z kibucu Nir Oz.
Kfir mal v čase únosu sotva deväť mesiacov a bol najmladší unesený rukojemník. Jeho brat Ariel bol vtedy štvorročný.
Izraelská armáda vo februári 2024 zverejnila videozábery z pouličných kamier v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, ktoré zachytávajú Širi Bibasovú so synmi v náručí, ako ju k pristavenej dodávke odvádza sedem palestínskych ozbrojencov.
Bibasovci sa stali symbolom rukojemníckej drámy – ľudia na znak solidarity s ich osudom nosili na zhromaždeniach za prepustenie rukojemníkov oranžové šiltovky alebo šatky pripomínajúce farbu vlasov matky a oboch jej malých synov.
Zdroj feed teraz.sk