Audity, ktoré majú odhaliť neefektívne využívanie financií, realizuje samospráva na mestskom úrade i všetkých svojich organizáciách s výnimkou mestských lesov. Ako uviedol primátor na zasadnutí MsZ, dôvodom je najmä výpadok podielových daní, a teda nedostatok finančných prostriedkov v mestskej kase. Vedenie mesta nevylučuje ani znižovanie stavov, ubezpečuje však, že žiadnu inštitúciu rušiť neplánuje.
Samospráva v prvom kroku analyzovala rozpočty všetkých organizácií v porovnaní s rokom 2023. „Najväčší rozdiel vo zvýšení nákladov sme našli v ZUŠ, oproti minulému roku zvýšili náklady na správu o 160.000 eur, a práve preto sme začali kontrolou tejto organizácie ako prvej. V kontrolách budeme pokračovať aj v ďalších organizáciách, samozrejme počnúc mestským úradom,“ priblížil pre TASR Domik. Ako dodal, mesto zamestnáva do 500 ľudí a v súčasnosti prebieha zisťovanie pracovného vyťaženia zamestnancov vo všetkých organizáciách.
V rámci situácie so ZUŠ primátor reagoval aj na otvorený list zo strany verejnosti, ktorá žiada zachovanie umeleckej školy. Vedenie mesta ubezpečuje, že ZUŠ rušiť neplánuje, keďže však bolo školu v tomto roku potrebné dofinancovať sumou 380.000 eur, potrebné bude pristúpiť k viacerým úsporným opatreniam. Na zasadnutí MsZ primátor navrhol napríklad to, že by na prevádzku ZUŠ po dohode finančne prispievali aj okolité obce, z ktorých deti školu navštevujú.
„Žiadať peniaze od starostov alebo detí z okolitých obcí je len krajné riešenie. Po analýze účtovníctva ZUŠ sme našli priestor, kde by škola mohla znížiť výdavky a nemuseli by sme pristúpiť k takémuto nepopulárnemu kroku,“ doplnil dodatočne pre TASR Domik s tým, že konkrétne prijaté úsporné opatrenia budú známe po prerokovaní s radou školy.
Pre výpadok podielových daní muselo mesto Rožňava v ostatnom období na chod mesta využiť aj 450.000 eur z rezervného fondu. V septembri samospráva posunula aj výplatný termín svojich zamestnancov, vyhnúť sa tak chcela čerpaniu kontokorentného úveru. Po rozhodnutí vlády o dofinancovaní samospráv mesto výplatný termín opäť vrátilo na desiaty deň v mesiaci.
„Teraz, keď budú samosprávy dofinancované, môžeme na rezervný fond vrátiť sumu približne 150.000 eur. Chýba nám ale 300.000 eur, ktoré musíme nájsť a získať na úsporných opatreniach, aby sme mohli aj naďalej vytvárať rezervný fond na horšie časy,“ doplnil Domik.
Zdroj feed teraz.sk