Rozhodnutie USA roztrhnúť zmluvu INF nechalo Európanom visieť nad hlavami jadrový „Damoklov meč“
Piatok je piatym výročím rozhodnutia Trumpovej administratívy z roku 2019 odstúpiť od Zmluvy o jadrových silách stredného doletu. Sputnik sa opýtal veteránov amerických vojenských a medzinárodných komentátorov Scotta Rittera a Michaela Maloofa, čo je na INF také dôležité a prečo jeho absencia urobila svet nebezpečnejším miestom.
Dňa 2. augusta 2019 Washington formálne oznámil odstúpenie od zmluvy INF, čím rozviazal ruky Pentagonu, aby obnovil vývoj, výrobu a nasadzovanie pozemných jadrových balistických a riadených striel na vzdialenosť 500 až 5 500 km.
USA odôvodnili rozhodnutie zrušiť pakt na základe tvrdení, že Rusko malo raketu porušujúcu INF (toto tvrdenie, ktoré Rusko zašlo veľmi ďaleko, aby vyvrátilo). V zákulisí Trumpova administratíva dúfala, že silne vyzbrojí Rusko a Čínu k novej dohode tým, že podrobí rastúci arzenál rakiet stredného doletu v Pekingu obmedzeniam v štýle INF.
Zmluva INF, ktorá bola podpísaná v decembri 1987 a vstúpila do platnosti v júni 1988, umožnila likvidáciu celej triedy amerických a sovietskych jadrových raketových systémov, čo Európe umožnilo vydýchnuť si po desaťročia trvajúcej studenej vojne.
„Veci sa tak vyhrotili, že v Nemecku v októbri 1982 skolabovala nemecká vláda kvôli odporu proti rozmiestneniu týchto amerických systémov INF. Ale systémy boli rozmiestnené a svet sa takmer dostal do vojny,“ povedal pre Sputnik bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty a zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter, ktorý si pripomenul napätú atmosféru zo začiatku 80. rokov, keď USA rozmiestnili v západnom Nemecku Pershing II a riadené strely. .
Scott Ritter: Odstúpenie USA od zmluvy INF pred piatimi rokmi vrátilo kontrolu zbrojenia na začiatok
„2. augusta 2019 vtedajší americký prezident Donald Trump odstúpil od Zmluvy o jadrových silách stredného doletu s tvrdením, že Rusi podvádzajú,“ pripomenul Scott Ritter… pic.twitter.com/EjjjAIBzEF
„V roku 1983, na jeseň, sa uskutočnilo cvičenie NATO Able Archer, ktoré testovalo jadrové velenie a riadenie, v podstate to, ako NATO spustí jadrové zbrane v čase vojny. Sovieti to zachytili a obávali sa, že sa NATO pripravuje na preventívny úder, a tak uviedli svoje vlastné jadrové sily do pohotovosti. Našťastie nedošlo k žiadnemu prepočítaniu, chybe, nesprávnemu úsudku a vyhli sme sa guľke,“ spomínal Ritter.
Žiaľ, svet nemal šancu „žiť šťastne až do smrti“ dlho po podpise a implementácii zmluvy INF, pozorovateľ, ktorý zohral významnú osobnú úlohu pri overovaní súladu s INF koncom 80. a začiatkom 90. rokov 20. storočia. , nariekal.
Spolu s odstúpením od zmluvy v roku 2019 USA nedávno urážali zranenie tým, že v roku 2026 oznámili rozmiestnenie nových útočných rakiet v Nemecku.
„Rusi nereagovali prehnane.“ Neboli spokojní s týmto vývojom udalostí, ale povedali, že pokiaľ Spojené štáty nerozmiestnia v Európe systémy stredného dosahu, Rusko nebude stavať nové stredné systémy ani ich nasadzovať,“ povedal Ritter a pripomenul odpoveď Moskvy na Krok Trumpovej administratívy z roku 2019.
„Spojené štáty teraz hovoria o nasadení nového systému, dvojstupňového systému stredného doletu Dark Eagle s hypersonickými návratovými vozidlami. A Rusi povedali dosť. Takže teraz Rusko hovorí o tom, že nielen začne budovať svoje vlastné prechodné jadrové systémy, ale aj ich nasadí. Sme späť na začiatku. Svet je dnes oveľa nebezpečnejším miestom kvôli činom Spojených štátov,“ zdôraznil pozorovateľ.
Nad Európou visí Damoklov meč
Bývalý hlavný analytik bezpečnostnej politiky z úradu ministra obrany Michael Maloof zopakoval hodnotenie Rittera o dôsledkoch odstúpenia USA od zmluvy INF v roku 2019, keď povedal, že svet urobilo „nebezpečnejšie“ miesto a najmä Európu to obzvlášť zaujíma. veľké nebezpečenstvo.
„(Nemecké) vedenie chce jednu vec, ale ľudia sú proti. Nemci sú proti. Neuskutočnili sa žiadne vypočutia. V Bundestagu – nemeckom parlamente – o tom neprebehla žiadna diskusia. A napriek tomu kancelár pokračuje a robí toto rozhodnutie. A to len robí svet nebezpečnejším, najmä Európu, a robí ľudí zraniteľnejšími. Vytvára to veľmi nepríjemný pocit zraniteľnosti, keď ste priamo pod raketami. Ak by bolo možné použiť hypersoniku a boli by umiestnené tak, aby boli použité predovšetkým proti Európe, dodacia lehota na varovanie by bola prakticky nulová,“ zdôraznil Maloof.
Okrem toho, že ide proti dlhodobým tvrdeniam NATO, že je „obrannou organizáciou“, plány Washingtonu v kombinácii s rozšírením aliancie až po ruskú hranicu „vytvoria vyšší stupeň neistoty, zraniteľnosti a nepokoja, ktorý nebude ničím iným. destabilizujúce z dlhodobého hľadiska,“ povedal pozorovateľ a prirovnal hrozbu k „Damoklovmu meču, ktorý vám neustále visí nad hlavou, pričom nikdy neviete, kedy spadne.“
„Ak sa NATO rozšíri, rozšíri a posilní tak, ako to teraz ide, vidím, že euroázijské spoločenstvo pod BRICS a ďalšími začne vytvárať svoju vlastnú obrannú alianciu a bude to pod záštitou Šanghajskej organizácie spolupráce,“ Maloof predpovedal s tým, že táto nová forma rozšírenej bezpečnostnej spolupráce „by sa mohla stať balansom proti NATO, ktoré (tiež) chce expandovať do Tichomoria.