Počas prímeria, ktoré vstúpilo do platnosti 19. januára po vyše 15 mesiacoch vojny, Hamas prepustil 33 rukojemníkov výmenou za približne 1800 väznených Palestínčanov. Izrael však 18. marca obnovil boje v palestínskej enkláve a deklaroval, že útoky budú pokračovať, kým nebudú prepustení aj zvyšní rukojemníci. V Pásme Gazy sa nachádza ešte 58 izraelských rukojemníkov, z toho 34 je podľa izraelskej armády mŕtvych.
Zdroje po káhirských rokovaniach uviedli, že hnutie Hamas napriek zásadnej nezhode s Izraelom v prípade podmienok ukončenia vojny naznačilo, že je ochotné spraviť určité ústupky v otázke, koľko rukojemníkov by mohlo v prípade predĺženia prímeria prepustiť výmenou za Palestínčanov väznených Izraelom.
Najnovší návrh podľa egyptského predstaviteľa počíta, že Hamas by prepustil vyšší počet rukojemníkov. Izraelský minister Ze’ev Elkin v pondelok povedal, že Izrael sa usiluje o prepustenie približne desiatich rukojemníkov. Hamas predtým súhlasil s piatimi a teraz žiada o viac času na reakciu na posledný návrh.
„Hamas nemá problém, ale chce záruky, že Izrael bude súhlasiť so začatím rozhovorov o druhej fáze dohody o prímerí“, ktorá povedie k ukončeniu vojny, uviedol egyptský zdroj.
Agentúra AFP medzičasom s odvolaním sa na egyptské štátne médiá informovala, že Egypt dostal od Izraela návrh na dočasné prímerie, ktorý by pripravil pôdu pre rokovania o trvalom zastavení nepriateľských akcií. Teraz sa podľa nemenovaných zdrojov spravodajskej stanica al-Káhira čaká na odpoveď Hamasu.
Lídri Kataru a Egypta, krajín, ktoré spolu s USA sprostredkovávajú rokovania medzi Izraelom a Hamasom, sa v nedeľu stretli v Dauhe. Egyptský prezident Abdal Fatáh Sisí tam podľa nemenovaného zdroja vyzval na dodatočné medzinárodné záruky dohody o prímerí, okrem tých, ktoré poskytli Egypt a Katar.
Vojnu v Pásme Gazy vyvolal útok palestínskych militantov na juh Izraela zo 7. októbra 2023, pri ktorom zabili približne 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli ako rukojemníkov do pobrežnej enklávy.
Izraelská odvetná reakcia, zahŕňajúca bombardovanie a pozemné operácie, zrovnala so zemou veľkú časť Pásma Gazy, vyhnala z domovov približne 90 percent tamojšieho obyvateľstva a spôsobila humanitárnu krízu a smrť viac než 50.900 Palestínčanov.
Zdroj feed teraz.sk