15.1 C
Bratislava
piatok, 18 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Americký útok na ropný prístav v Jemene si vyžiadali desiatky obetí

Saná 18. apríla (TASR) - Pri štvrtkových leteckých útokoch USA na ropný prístav Ras Isá v západnom Jemene zahynulo viac ako 30 ľudí. Útok...
HomeSlovenskoRezort vnútra upozorňuje na podvodné SMS cieliace na rodičov

Rezort vnútra upozorňuje na podvodné SMS cieliace na rodičov

Bratislava 10. apríla (TASR) – Ministerstvo vnútra SR upozorňuje na šíriace sa podvodné SMS cieliace na rodičov a zneužívajúce ich dôveru či strach o dieťa. V správach podvodníci vydávajúci sa za deti obetí tvrdia, že sa ich potomkom pokazil telefón a toto je ich nové číslo. Na podozrivé SMS netreba odpovedať. TASR o tom vo štvrtok informoval hovorca rezortu Matej Neumann.

„Ide o mimoriadne zákerný spôsob podvodu bez štipky súcitu, ktorý zneužíva tie najsilnejšie ľudské emócie – strach o blízkeho, túžbu pomôcť a dôveru. Prosíme občanov, aby boli obozretní, informovali svoje rodiny – najmä starších príbuzných – a v prípade pochybností si informáciu vždy najskôr overili,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská.

Rezort zároveň ozrejmil, že po úspešnom skontaktovaní sa podvodníkov s ich obeťou pokračujú v komunikácii a snažia sa rodiča presvedčiť, že sa ich dieťa ocitlo v núdzi a súrne potrebuje peniaze.

Ministerstvo vnútra odporúča na podozrivé SMS neodpovedať, neklikať na odkazy a neposielať žiadne peniaze ani údaje. Dôležité zároveň je aj overenie situácie dieťaťa osobne alebo na jeho bežnom telefónnom čísle. „Ak ste na správu zareagovali, oznámte to najbližšiemu oddeleniu Policajného zboru,“ dodal Neumann. Vhodné je zároveň situáciám predchádzať upozornením rodinných príslušníkov a dohodnutím si postupu pre takéto prípady. „Napríklad, ak sa ozve niekto ako ‚lekár‘ alebo ‚policajt‘ a vyzýva vás, aby ste rýchlo konali alebo sa rýchlo rozhodovali,“ podotkol.

Rezort vnútra zároveň upozornil, že metódy podobných podvodov sa často menia, no cieľ zostáva rovnaký – získať dôveru a vylákať peniaze. „V predchádzajúcich dňoch sa napríklad hromadne šíri aj whatsappová správa, v ktorej známy kontakt žiada o hlasovanie v súťaži za dcéru alebo dcéru jeho blízkych priateľov. Súčasťou registračného procesu pri hlasovaní je však skopírovanie ‚kódu‘. A po jeho zadaní už kontrolu nad WhatsApp účtom preberá podvodník,“ upozornil hovorca.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno