„Vzhľadom na nevyhnutnú potrebu konsolidácie verejných financií realizujeme túto reformu výlučne v rámci rozpočtu ministerstva,“ podotkla Vozáryová. Českú stranu podľa MZVEZ informovala, že SR má v zahraničí v súčasnosti zriadených 66 zastupiteľských úradov, sedem stálych misií pri medzinárodných organizáciách, 11 slovenských inštitútov, sedem generálnych konzulátov a po jednom styčnom úrade a ekonomicko-kultúrnom úrade.
Ako ďalej priblížili z rezortu, Vozáryová s Rubešom sa zhodli, že kvalitná zahraničná služba a efektívne služby občanom po celom svete závisia najmä na kvalifikovaných odborníkoch. Doplnili, že tých ministerstvá zahraničných vecí podporujú a motivujú, čo si podľa nich vyžaduje adekvátne finančné zabezpečenie.
Expertné skupiny diskutovali tiež podľa MZVEZ o vzdelávaní a motivácii zamestnancov predovšetkým pri vysielaní do krajín so sťaženými životnými podmienkami alebo v krízových oblastiach. „Dôležitou témou bola zároveň príprava diplomatov na nadchádzajúce roly SR a ČR v medzinárodných organizáciách. Slovensko sa pripravuje na výkon predsedníctva v Rade Európskej únie v roku 2030 a rovnako sa uchádzame o pozíciu nestáleho člena Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov na roky 2028 až 2029. Ide o mimoriadne významné udalosti, v ktorých bude mať slovenská diplomacia zásadnú úlohu,“ zdôraznila generálna tajomníčka služobného úradu.
Rezort poznamenal, že partneri sa súčasne zhodli na potrebe efektívnejšieho presadzovania národnoštátnych záujmov najmä v rámci EÚ. Ako dlhodobú investíciu a efektívny nástroj v tejto oblasti vnímajú podľa neho Slovensko aj Česko dočasné vysielanie národných expertov a ich pôsobenie v inštitúciách EÚ. Ako dodal, oba štáty majú preto záujem pracovať na zvyšovaní svojho personálneho zastúpenia na tejto úrovni.
Zdroj feed teraz.sk