„Pán eurokomisár už bol o otázke informovaný a nenamietal proti tomu. Skonštatoval, že je to len na tom, ako to sprocesujeme a ako nastavíme podmienky, aby sa v rámci tejto revízie mohli prostriedky čerpať aj na adresnú pomoc, na kompenzáciu cien plynu,“ priblížil Migaľ s tým, že je potrebné očakávať sériu diskusií na túto tému. „Ale dobrou správou je, že takúto vec neodmietol a že jednoducho budeme pokračovať ďalej v tejto diskusii,“ doplnil minister. Výšku prostriedkov potrebných na takúto pomoc nechcel konkretizovať. Suma sa môže v čase meniť a môže ísť o stovky miliónov eur.
Hlavnou témou stredajšieho rokovania bola pripravovaná revízia časti eurofondov, aby boli presunuté na nové priority a Slovensku neprepadli. Ide o balík v objeme takmer 1,3 miliardy eur, ktorý vláda v polovici júna dočasne zablokovala. Podľa Migaľa eurokomisár nenamietal proti tomu, že súčasťou tohto zmrazenia je aj časť prostriedkov určených pre samosprávu. „Táto revízia pokračuje veľmi kontinuálne a myslím si, že tak, ako sme sa zaviazali uznesením na vláde, budeme možno ešte v predtermíne plniť záväzky, ktoré sme si uznesením dali,“ zhodnotil minister.
V rámci revízie je dôležité presmerovať eurofondy na päť aktuálnych priorít, ktoré určila Európska komisia (EK). Ide o duálne využitie prostriedkov na obranné aj civilné účely, zvyšovanie konkurencieschopnosti, vodozádržné opatrenia, energetickú transformáciu a budovanie dostupného bývania. Slovensko podľa Migaľa už v súčasnosti aplikuje mnohé z týchto priorít. „Tieto témy stanovuje EK, ale sú rovnako prioritou slovenskej vlády a nášho Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR,“ zdôraznil.
Jedným z konkrétnych návrhov predložených EK bolo, aby investícia do výstavby diaľnice D3 bola započítaná ako už realizovaná v rámci eurofondov. Tento technický krok by znížil objem formálne nevyčerpaných prostriedkov a otvoril cestu k uvoľneniu 200 miliónov eur, ktoré boli dočasne zmrazené pre pomalé čerpanie.
„Sme v intenzívnom kontakte s ministerstvom dopravy a robíme všetko pre to, aby sa nám podarilo započítať veľkú investíciu do revízie. Lebo v takom prípade by to bola dobrá správa aj pre regióny, pretože by sme im mohli odblokovať 200 miliónov eur,“ vysvetlil Migaľ. Zároveň zdôraznil, že mestá a obce si musia zodpovedne plniť svoje úlohy, aby sa predišlo riziku prepadnutia prostriedkov.
Štátny tajomník MIRRI Richard Maraček v tejto súvislosti uviedol, že ministerstvo v ostatných dňoch schválilo projekty v hodnote 60 miliónov eur, ďalších 34 miliónov je pripravených na schválenie.
Ďalšou dôležitou témou rokovania s eurokomisárom, ktorú otvorila slovenská strana, bol pripravovaný projekt dostať eurofondy „do každého kúta Slovenska“. Záujmom MIRRI je podľa Migaľa prostredníctvom jednoduchého mechanizmu dostať peniaze možno v menších objemoch, ale o to efektívnejšie napríklad do obcí do 1000 obyvateľov, ktoré ich v súčasnosti nemôžu využívať. „Veľmi to privítal, pretože on je rovnako fanúšikom toho, aby sa kohézna politika dostávala aj do tých posledných regiónov,“ priblížil minister.
S eurokomisárom hovoril tiež o európskej podpore regiónov hraničiacich s Ukrajinou, čo je dôležitá téma aj pre Slovensko, či o prioritách pre eurofondy po aktuálnom programovom období, ktoré sa končí v roku 2027. Rozprávali sa aj o jeho pripravovanej návšteve SR v novembri tohto roka. „Mal by zavítať na naše pozvanie do Prešova, kde sme mu ponúkli, že by mohol navštíviť stavbu nemocnice v Prešove, ktorá je práve budovaná prostredníctvom tzv. dual use, a on to privítal,“ doplnil Migaľ.
(osobitný spravodajca TASR Vladimír Jombík)
Zdroj feed teraz.sk