V prejave v Ružovej záhrade Bieleho domu vo Washingtone Trump vysvetlil niektoré podrobnosti o implementácii recipročných ciel. „Zostaneme zdvorilí, pretože budeme účtovať len polovicu cla, ktoré nám bolo účtované,“ zdôraznil. „Európska únia nám účtuje 39 percent, my im budeme účtovať 20 percent. Účtujeme im menej, takže nie je dôvod na hnev,“ konštatoval Trump.
Výšku ciel prezentoval publiku v Ružovej záhrade na tabuli. Z týchto dát napr. vyplýva, že clo na tovary z Číny bude vo výške 34 percent, z Japonska 24 percent, z Južnej Kórey 25 percent, zo Švajčiarska 30 percent, z Británie, Austrálie a Turecka po 10 percent, z Taiwanu 32 percent a 26 percent na tovary z Indie. Na tovary z Izraela a Spojených arabských emirátov bude 17-percentné clo.
Rím nechce obchodnú vojnu s USA; Írsko vyzýva EÚ na primeranú reakciu
Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo rozhodnutie, o ktorých v noci na štvrtok informovala agentúra AFP.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová vo svojom vyhlásení označila nové americké clá na tovary z EÚ za „nesprávne“ a upozornila, že nepomáhajú ani jednej strane. Podľa nej by obchodná vojna Západ len oslabila v prospech iných globálnych aktérov, preto sa chce zasadiť za dosiahnutie dohody s USA.
Írsko v súvislosti s clami zo strany USA očakáva „primeranú“ reakciu Európskej únie.
„Akékoľvek opatrenia musia byť primerané a zamerané na ochranu záujmov našich firiem, našich pracovníkov a našich občanov,“ uvádza sa vo vyhlásení írskeho premiéra Micheála Martina, ktorý uviedol, že ‚hlboko ľutuje‘ 20-percentné clo uvalené Spojenými štátmi na Európsku úniu.
Írsko, v ktorom sídlia európske centrály veľkých amerických technologických a farmaceutických skupín, má najväčší obchodný prebytok so Spojenými štátmi zo všetkých členských štátov EÚ, pripomenula AFP.
Nemecký chemický priemysel v stredu vyzval EÚ, aby v reakcii na nové americké clá „zachovala chladnú hlavu“, a varoval, že „špirála eskalácie by len zvýšila škody“.
„Rozhodnutie vlády USA nás mrzí,“ uviedlo vo vyhlásení Združenie nemeckého chemického priemyslu (VCI) a vyzvalo Brusel, aby s USA, ktoré sú pre nemecký chemický priemysel najväčším vývozným trhom, udržiaval dialóg.
„Cieľom musí byť spravodlivé riešenie pre obe strany“ a Nemecko „sa nesmie stať hračkou nekonečnej obchodnej vojny“, píše sa vo vyhlásení VCI, v ktorom sú aj také giganty ako spoločnosti Bayer a BASF.
Britský minister obchodu Jonathan Reynolds v reakcii na najnovší vývoj uviedol, že Spojené kráľovstvo je naďalej odhodlané uzavrieť ekonomickú dohodu so Spojenými štátmi, ktorá by mohla pomôcť „zmierniť“ desaťpercentné clo uvalené na vývoz do USA.
„Náš prístup spočíva v tom, že zostaneme pokojní a odhodlaní uzavrieť dohodu, ktorá, ako dúfame, zmierni vplyv toho, čo bolo oznámené,“ povedal Reynolds.
Austrálsky premiér Anthony Albanese označil nové obchodné clá zo strany USA za „úplne neopodstatnené“ a upozornil, že Austrálčanom zmenia vnímanie vzťahov s USA.
„Tieto clá nie sú neočakávané, ale dovoľte mi povedať jasne, že sú úplne neopodstatnené,“ povedal Albanese na tlačovej konferencii po oznámení, že USA uvalia na tovary z Austrálie desaťpercentné clo.
Carney: Americké clá zmenia medzinárodný obchod zásadným spôsobom
Kanadský premiér Mark Carney tvrdí, že nová vlna ciel proti mnohým krajinám sveta, ktoré v stredu oznámil prezident USA Donald Trump, „zásadne zmení medzinárodný obchod“. Podľa Carneyho dôsledky pocíti aj Kanada. V noci na štvrtok o tom informovala agentúra AFP.
Carney kvitoval, že Trump tentoraz Kanadu „ušetril“ a nevyrubil jej ďalšie clá. Upozornil však, že clá na vozidlá vyrobené v Kanade, ktoré vstupujú do platnosti, americký prezident nezrušil.
Kanadský premiér uznal, že vplyv novej vlny ciel na Kanadu je v porovnaní s inými hlavnými obchodnými partnermi USA obmedzený. Upozornil však, že už uvalené clá na oceľ, hliník a automobily „priamo ovplyvnia milióny Kanaďanov“. „Proti týmto clám budeme bojovať protiopatreniami,“ avizoval Carney v Ottawe.
Carney vyslovil predpoklad, že útoky USA na kanadskú ekonomiku sa ešte neskončili: americký prezident sa podľa neho sústreďuje na ďalšie odvetvia – drevársky a farmaceutický priemysel a výrobu polovodičov.
Spravodajský web Le Journal de Montréal doplnil, že Carney v stredu kvôli Trumpovmu prejavu o clách prerušil svoju predvolebnú kampaň. V stredu popoludní sa Carney stretol s členmi svojej Rady pre vzťahy medzi Kanadou a USA, po ktorej nasledovalo mimoriadne zasadnutie vlády. Medzičasom Carney zvolal premiérov kanadských provincií a teritórií na ďalšie stretnutie, ktoré sa uskutoční vo štvrtok. Cieľom schôdzky je analyzovať novú situáciu a dohodnúť sa na prípadných odvetných opatreniach.
Brazília sa pre clá chce obrátiť na Svetovú obchodnú organizáciu
Brazílska vláda vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím vlády USA, ktorá v noci na štvrtok oznámila, že tovary dovážané z Brazílie uvalí desaťpercentné clo. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.
„Brazílska vláda vyhodnocuje všetky možné kroky na zabezpečenie reciprocity v bilaterálnom obchode, vrátane využitia Svetovej obchodnej organizácie (WTO),“ uvádza sa vo vyhlásení brazílskych ministerstiev zahraničných vecí a priemyslu.
Medzičasom brazílsky Kongres schválil zákon, ktorý poskytuje vláde prostriedky na to, aby mohla reagovať na obchodné prekážky pre vývoz z Brazílie. K prijatiu zákona v Kongrese došlo krátko po tom, ako prezident USA Donald Trump oznámil, že USA uvalia na tovary z Brazílie desaťpercentné clá.
Takzvaný zákon o hospodárskej reciprocite schválila jednomyseľne Snemovňa reprezentantov po tom, ako v utorok dostal zelenú v Senáte.
Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť v najbližších dňoch: „základná“ desaťpercentná sadzba sa začne uplatňovať 5. apríla o 12.01 h miestneho času (05.01 h SELČ) – a týka sa aj Brazílie -, zatiaľ čo vyššie sadzby budú platiť od 9. apríla o 12.01 h miestneho času.
Juhokórejský prezident vyzýva na okamžitú reakciu na 25-percentné clá
Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su dal vo štvrtok svojej vláde pokyn, aby v reakcii na oznámenie Spojených štátov o zavedení 25-percentných ciel na dovoz z Južnej Kórey urobila maximum možného. Informovala o tom agentúra Jonhap, píše TASR.
Han vydal tento pokyn počas mimoriadneho zasadnutia pracovnej skupiny pre hospodársku a bezpečnostnú stratégiu, na ktorom sa zúčastnili aj ministri ekonomických rezortov a ďalší vysokopostavení predstavitelia vlády.
Prezident im dal inštrukcie, aby spolu s priemyselnými podnikmi dôkladne analyzovali detaily a dôsledky nových ciel a aktívne sa zapojili do rokovaní s USA s cieľom minimalizovať škody pre krajinu.
Nariadil tiež vláde, aby urýchlene pripravila núdzové podporné opatrenia pre spoločnosti a odvetvia, ktorých sa clá dotknú, vrátane automobilového priemyslu.
V pláne je aj diskusia o vplyve ciel na finančné a devízové trhy a schôdzka, ktorej témou budú stratégie pre komunikáciu s USA.
„Keďže situácia je s blížiacou sa realitou globálnej colnej vojny veľmi vážna, vláda musí zmobilizovať všetky svoje kapacity, ktoré má k dispozícii, aby prekonala túto obchodnú krízu,“ povedal Han krátko po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil nové colné sadzby pre mnohých obchodných partnerov USA vrátane 25-percentného cla na tovary z Južnej Kórey.
Le Monde: USA uvalili Švajčiarsku vyššie clo ako Európskej únii
Švajčiarska prezidentka Karin Kellerová-Sutterová v reakcii na nové americké clá avizovala, že vláda v Berne čoskoro zadefinuje svoj ďalší postup, pričom „prioritou sú dlhodobé ekonomické záujmy krajiny“, ako aj rešpektovanie medzinárodného práva a voľného obchodu. Na svojom webe o tom informoval denník Le Monde, píše TASR.
Prezident USA Donald Trump v stredu oznámil, že za tovary dovážané do USA zo Švajčiarska sa bude platiť clo vo výške 31 percent. Podľa tabuľky, ktorú americký prezident prezentoval počas svojho prejavu v Ružovej záhrade Bieleho domu, sú tieto dane o polovicu vyššie ako 20-percentná daň pre dovoz do USA z EÚ.
V rokoch 2001 až 2021 sa vývoz švajčiarskych tovarov do Spojených štátov strojnásobil, pričom tri štvrtiny tohto nárastu pripadli na chemický a farmaceutický sektor. Okrem liečiv sú Spojené štáty americké zaujímavým trhom aj pre výrobcov luxusných hodiniek.
Podľa Japonska by americké clá mohli byť v rozpore s pravidlami WTO
Japonsko vo štvrtok uviedlo, že globálne clá, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, môžu byť v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a bilaterálnou obchodnou zmluvou. Pred novinármi v Tokiu na to upozornil tajomník japonskej vlády Jošimasa Hajaši, informovala agentúra AFP, píše TASR.
Medzičasom japonský minister obchodu Jódži Muto označil nové americké clá, ktoré zahŕňajú aj 24-percentnú daň na japonský dovoz, za „veľmi poľutovaniahodné“. Dodal, že pred Trumpovým oznámením hovoril s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom a dôrazne ho vyzval, aby Washington takéto jednostranné colné opatrenia na Japonsko neuplatňoval.
Peking vyzýva Spojené štáty, aby „okamžite zrušili“ svoje nové clá
Čína rozhodne nesúhlasí s novými clami, ktoré v stredu oznámil prezident USA Donald Trump a ktoré sa týkajú aj čínskej produkcie. V súvislosti s clami Čína prisľúbila odvetné opatrenia. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.
Trump v stredu v Bielom dome prezentoval svoje rozhodnutie o zavedení recipročných ciel, ktoré USA uvalia na mnohých svojich obchodných partnerov. V prípade tovarov z Číny ide o 34-percentné clo.
V reakcii na to čínske ministerstvo obchodu vo svojom vyhlásení vo štvrtok upozornilo, že americké clá „nie sú v súlade s medzinárodnými obchodnými pravidlami a vážne poškodzujú práva a záujmy dotknutých strán“.
Čína vo svojom vyhlásení vyzýva Spojené štáty, aby tieto jednostranné clá okamžite zrušili a aby spory so svojimi obchodnými partnermi riešili prostredníctvom dialógu. Ministerstvo dodalo, že opatrenia USA ohrozujú globálny hospodársky rozvoj.
Zdroj feed teraz.sk