Čao na stretnutí pripomenul, že Peking a Bratislava sa počas minuloročnej návštevy premiéra SR Roberta Fica v Číne dohodli na povýšení čínsko-slovenských vzťahov na strategické partnerstvo. Podľa Rašiho je NR SR v tejto súvislosti pripravená prehlbovať výmeny s čínskym zákonodarným zborom a podporiť rozvoj strategického partnerstva na vyššiu úroveň.
„Naše stretnutie vnímam ako dôležitý krok k prehĺbeniu parlamentného rozmeru strategického partnerstva medzi našimi krajinami. SR má záujem transformovať politické záväzky do konkrétnej spolupráce vo všetkých oblastiach. Práve strategické partnerstvo má za cieľ otvárať dvere našim podnikateľom a taktiež politickým, spoločenským a aj kultúrnym stretnutiam,“ uviedol Raši, ktorý pozval Čaoa na návštevu SR.
V ekonomickej oblasti predseda NR SR zdôraznil záujem Slovenska o vyváženejší obchod a zvýšenie exportu slovenských výrobkov do Číny. Pripomenul tiež záujem SR o ďalšie čínske investície, najmä v oblastiach výskumu, vývoja a inovácií. „Máme záujem privítať viac čínskych investícií s vysokou pridanou hodnotou, najmä do výskumných a vývojových centier, inovácií a moderných technológií,“ uviedol. Ako kľúčové čínske investície v SR označil podniky Volvo / Geely v Košiciach a Gotion v Šuranoch.
Predseda Stáleho výboru čínskeho zákonodarného zboru vyhlásil, že Peking je pripravený aktívne realizovať dôležitý konsenzus dosiahnutý lídrami oboch krajín, prehlbovať vzájomnú politickú dôveru, rozširovať vzájomne prospešnú spoluprácu a posilňovať medziľudské, ako aj kultúrne výmeny.
Čínsky parlament je tiež podľa Čaoa ochotný spolupracovať s NR SR s cieľom plne využiť úlohu legislatívnych orgánov a prehĺbiť výmenu skúseností v oblasti legislatívy a dohľadu. Peking tiež dúfa, že SR bude v rámci EÚ podporovať rozvoj vzťahov medzi Čínou a Úniou.
Okrem Rašiho na návštevu Číny vycestoval aj podpredseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar. Predseda NR SR bude v Číne do piatka a zúčastní sa na podujatí Expo pre Čínu a krajiny strednej a východnej Európy a na Medzinárodnom veľtrhu spotrebiteľských tovarov v meste Ning-po. Spolu s delegáciou tiež absolvuje prehliadku tzv. zóny 798, kde sa plánuje umiestnenie Slovenského kultúrneho inštitútu v Pekingu, a prijme ho aj podpredseda čínskej vlády Che Li-feng.
Zdroj feed teraz.sk