„Ranné kruhy majú potenciál meniť atmosféru v triedach – podporujú dôveru, rešpekt, bezpečie. To všetko sú kľúčové podmienky pre kvalitné učenie. Je vhodný čas ich ukotviť v systéme,“ uviedla hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.
Štátna inšpekcia pripomína, že hoci ministerstvo školstva vydalo metodickú príručku a odporučilo školám využívať tento nástroj, skoro dve tretiny učiteľov s ňou a ani s iným metodickým materiálom nepracovali. Podľa ŠŠI hrozí riziko, že by učitelia mohli pracovať „po starom“ a na triednických hodinách riešiť hlavne ospravedlnenky, správanie a čítať si školské poriadky.
ŠŠI preto odporúča vzdelávať pedagógov v oblasti rozvoja duševného zdravia detí, poskytovať im naďalej metodickú podporu, podporiť výmenu skúseností medzi školami a zakotviť ranné kruhy do výchovno-vzdelávacieho systému každej školy. „Nestačí dobrá vôľa jednotlivcov. Ak chceme podporiť duševné zdravie žiakov, ranné kruhy musia získať svoje miesto v každej škole, v podobe, aká jej vyhovuje,“ dodala Štofková Dianovská.
Dve tretiny základných škôl na Slovensku už realizujú ranné kruhy. Ide o aktivity, ktoré budujú dôveru, zlepšujú vzťahy v triede a podporujú psychickú pohodu žiakov. Ranné kruhy sa najčastejšie konajú na prvom stupni, zväčša pred vyučovaním, trvajú desať až 15 minút a vedú ich prevažne triedni učitelia. Ich cieľom je zlepšiť náladu v triede, komunikáciu a sociálne zručnosti žiakov. Na druhom stupni sa realizujú najčastejšie formou triednických hodín.
Zdroj feed teraz.sk