13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Kremeľ tvrdí, že ruská armáda má opäť pod kontrolou celú Kurskú oblasť

Kyjev 26. apríla (TASR) - Kremeľ v sobotu oznámil ukončenie „operácie na oslobodenie Kurskej oblasti“, vytlačené odtiaľ boli všetky ukrajinské jednotky. Informovala o tom...
HomeNezaradenéRakúsko môže byť do 45 rokov takmer bez ľadu

Rakúsko môže byť do 45 rokov takmer bez ľadu

Viedeň 5. apríla (TASR) – V dôsledku rýchleho roztápania ľadovcov v Rakúsku bude pravdepodobne táto alpská krajina o 40 až 45 rokov bez ľadu, uviedla v piatok organizácia Rakúsky alpský klub (ÖAV). TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a AP.

Najnovšia správa klubu ukázala, že ústup ľadovcov sa za posledných sedem rokov zrýchlil. Organizácia v rokoch 2022 a 2023 pozorovala 93 ľadovcov. V správe uviedla, že 79 ľadovcov ustúpilo v priemere o 23,9 metra, čo predstavuje tretie najväčšie topenie od začiatku meraní v roku 1891.

Najvýraznejší ústup zaznamenal najväčší rakúsky ľadovec Pasterze, ktorý sa zmenšil o 203,5 metra. Rozsiahly úbytok o 127 metrov zaznamenali pri ľadovci Rettenbachferner.

Najhorším zaznamenaným rokom topenia v Rakúsku bol rok 2022, keď sa ľadovce zmenšili v priemere o 28,7 metra.

Alpský klub varoval, že vzhľadom na extrémne otepľovanie v Alpách by ľadovce v Rakúsku mohli do 45 rokov z veľkej časti zmiznúť. Dodal, že reštriktívne opatrenia na ochranu klímy boli zavedené príliš neskoro a miznutie rakúskych ľadovcov v nasledujúcich desaťročiach je nezastaviteľné.

„Za 40 až 45 rokov bude celé Rakúsko takmer bez ľadu,“ povedal vedúci oddelenia alpského klubu pre meranie ľadovcov Andreas Kellerer Pirklbauer.

ÖAV vyzval na zvýšenú ochranu ľadovcov a poznamenal, že rozširovanie lyžiarskych stredísk spôsobilo, že alpské regióny sú pod neustálym tlakom.

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) zaznamenali významné ľadovce po celom svete najrozsiahlejší úbytok ľadu od začiatku záznamov v roku 1950, spôsobený „extrémnym topením v západnej časti Severnej Ameriky a v Európe„. Vo Švajčiarsku, ktoré je sídlom WMO, stratili alpské ľadovce za posledné dva roky desať percent svojho objemu.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno