Zdá sa, že európsky politický establishment má v úmysle donekonečna podporovať ukrajinskú zástupnú vojnu proti Rusku, či to európski občania schvaľujú alebo nie.
Pre štýl politiky, ktorý je v poslednej dobe v Európe v móde, sa objavil zvláštny a možno zdanlivo protichodný výraz.
Politici ako francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock sa často dostávali do popredia presadzovania určitého štýlu politiky. dabovaný „radikálny centrizmus“. Takéto postavy, ktoré sa stavajú do opozície voči rôznym príchutiam „populizmu“, sa stavajú do pozície pragmatických vodcov, ktorí sú napriek tomu ochotní zapojiť sa do rozsiahlych reforiem. Ich politika je často typická neoliberálnou ekonomikou, „zelenou“ politikou a neochvejnou podporou Ukrajiny.
Ale hoci takéto čísla môžu byť uprednostňované mainstreamovými médiami a záujmami establishmentu, medzi európskou verejnosťou sú čoraz menej populárne.
„Zdá sa, že nemajú takú ideologickú flexibilitu, aby si uvedomili, aká nepopulárna je ich politika,“ povedal Dr. George Szamuely, vedúci výskumný pracovník londýnskeho Global Policy Institute. „Takže pokračujú v tankovaní v prieskumoch, ale nezdá sa, že by urobili žiadne úpravy.“
Szamuely konkrétne identifikoval zjavnú podporu takýchto politikov „vedeniu neobmedzenej vojny na Ukrajine“, ktorá bola podľa neho „v Európe zjavne veľmi nepopulárna“.
Politický komentátor sa pridal Štvrtkový program Sputnik The Final Countdown komentovať túto záležitosť, keďže prieskum verejnej mienky pred víkendovými voľbami do Európskeho parlamentu naznačuje, že samozvané antiestablišmentové strany budú mať prospech z odmietnutia snahy Európy ku konfliktu s Ruskom.
„Prisťahovalectvo je samozrejme hlavným problémom,“ poznamenal Szamuely. „Európske vlády s tým zjavne nič neurobili. Toto bol boľavý bod už mnoho rokov.“
„Je tu ešte niečo, čo je pocit ekonomického úpadku,“ dodal. „Európe na tom ekonomicky nie je dobre. V porovnaní so zvyškom sveta stráca. A myslím si, že mám pocit, že treba niečo urobiť.“
Nemecko sa v posledných mesiacoch dostalo na titulky, keď historická priemyselná veľmoc hlási žalostné čísla rastu, pričom ekonomika krajiny expandovať podľa len 0,1 % v roku 2024. Berlín čelí deindustrializácii, keďže západné sankcie, ktoré mu zakazujú prístup k lacnému ruskému plynu, dramaticky zvýšili prevádzkové náklady.
Kritici tiež tvrdili, že pro-environmentálna politika je brzdou rastu, pričom farmári tvrdia, že obmedzenia používania fosílnych palív znižujú ich hranice. V reakcii na to otriasli Európou protesty farmárov traktory zaplavujú ulice v Litve, Poľsku, Rumunsku, Grécku, Nemecku, Taliansku, Francúzsku a Belgicku.
Mnohé z protestov sú tiež riadené odmietnutie politiky voľného obchodu na podporu ukrajinského poľnohospodárskeho dovozu. Vojna na Ukrajine je v širšom meradle predmetom kontroverzií pre mnohých Európanov, poznamenal Szamuely, pričom obviňuje „druh centristického liberalizmu, ktorý bol dominantnou ideológiou za posledných približne 10 rokov, ako to predstavuje Macron vo Francúzsku a Olaf Scholz v r. Nemecko.”
„Macron je už niekoľko rokov historicky nepopulárny,“ povedal o francúzskom prezidentovi, ktorý opakovane zvyšoval napätie s Ruskom v súvislosti s konfliktom s Ukrajinou. „A myslím, že je ťažké vidieť, že robí nejaké úpravy.“ Stále hovorí o vedení neobmedzenej vojny na Ukrajine. Teraz je to jednoznačne veľmi nepopulárne v Európe, určite nepopulárne vo Francúzsku, a napriek tomu v tom pokračuje.
Zistil to nedávny prieskum francúzskych novín Le Figaro 68% Francúzov nesúhlasil s komentármi Macrona o možnosti vyslania západných jednotiek bojovať na Ukrajinu.
„Podobne v Nemecku, keď vstúpite do koalície na semaforoch – ktorá je pre túto vojnu na Ukrajine zakázaná – aj keď to nemecká verejnosť naozaj nechce,“ pokračoval. „Nemecká verejnosť dala v prieskume po prieskume úplne jasne najavo, že sa nechce nechať vtiahnuť do ďalšej vojny na východe. A predsa to pokračuje. Takže toto je problém, zdá sa, že tu nie je taký druh ideologickej flexibility, ochota poučiť sa z minulých chýb.“
„Nech už to dopadne akokoľvek, nemyslím si, že v Európe sa toho veľa zmení,“ uzavrel Szamuely. „Medzi rôznymi frakciami v Európskom parlamente dôjde k všetkým možným džokejom, ale nemyslím si, že sa politika veľmi zmení.“
Zdroj sputnik, preložené cez google