Putin navštevuje Peking ako Biden „zapadnutý“ v snahe podkopať Rusko a Čínu
Moskva a Peking sa posunuli od sily k ekonomickej sile, keďže pokusy USA vojensky a ekonomicky čeliť svojim protivníkom boli podkopané realitou novo-multipolárneho sveta.
Je ním novozvolený ruský prezident Vladimir Putin na návštevu čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga koncom tohto týždňa na pozvanie Pekingu bolo dnes oznámené.
Diplomatická cesta – prvá z Putinovho nového prezidentského obdobia – znamená úzky vzťah medzi oboma vodcami; Si tiež urobil z Moskvy svoju prvú zastávku po tom, čo v roku 2023 začal svoje tretie funkčné obdobie ako čínsky prezident. Spojené štáty tak urobili kritizovali pretrvávajúce vzťahy medzi týmito dvoma národmi nedávno sankcionoval čínske spoločnosti, o ktorých tvrdí, že prispievajú k ruskej špeciálnej vojenskej operácii prostredníctvom obchodu s produktmi „dvojakého použitia“, ale Peking trvá na svojom suverénnom práve pokračovať v hospodárskej spolupráci s krajinou.
Podľa moderátorky a reportérky CGTN Anny Ge partnerstvo odráža rastúci globálny trend, pričom krajiny po celom svete využívajú výhody obchodu a spolupráce s Pekingom. Ge sa objavil na Utorkový program Sputniku Fault Lines diskutovať o tom, ako obe krajiny prekonávajú pokusy Washingtonu nastoliť izoláciu.
„Podľa oznámení čínskeho ministerstva zahraničných vecí a Kremľa plánujú obaja lídri počas tejto návštevy podpísať množstvo bilaterálnych dohôd, najmä o ekonomických a kultúrnych výmenách,“ povedal Ge, politický komentátor, ktorý diskutuje o otázkach súvisiacich s Čína v mainstreamových médiách v celej Ázii a Afrike. „Najnaliehavejšie regionálne problémy dneška budú zahŕňať situáciu na Ukrajine a na Blízkom východe.“
„Washington sa snaží predať falošný príbeh, že Čína pomáha Moskve… vynútiť si spojenie medzi Čínou a Ruskom s cieľom pošpiniť, izolovať a potlačiť obe krajiny – Čínu aj Rusko,“ dodala.
„Realitou je, že Čína sa neustále snažila o mierové rokovania prijateľné pre obe strany ukrajinskej krízy. Zvláštny predstaviteľ Číny pre euroázijské záležitosti v skutočnosti inicioval ďalšie kolo – toto je tretie kolo kyvadlovej diplomacie s cieľom preskúmať možnosti mierových rozhovorov medzi Kyjevom a Moskvou, spolu s ďalšími hlavnými stranami v regióne.
Čína predstavila a 12-bodový mierový plán vyriešiť minuloročnú krízu medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom kritizoval expanziu NATO na východ ako pôvod konfliktu. „Bezpečnosť krajiny by sa nemala presadzovať na úkor iných,“ uvádza sa v dokumente. „Bezpečnosť regiónu by sa nemala dosiahnuť posilňovaním alebo rozširovaním vojenských blokov.“
Zatiaľ čo „mierová konferencia“, ktorá sa má konať v júni vo Švajčiarsku, pokračuje v trende rokovaní vedených Západom, ktoré vylučujú Rusko, Čína trvá na potrebe riešenia, ktoré zohľadní bezpečnostné obavy Moskvy. „Legitímne bezpečnostné záujmy a obavy všetkých krajín sa musia brať vážne a musia sa náležite riešiť,“ uzatvára dokument.
„Čína aj Rusko alebo akékoľvek (iné) krajiny ako Turecko, Saudská Arábia, Južná Afrika atď. majú právo viesť normálnu hospodársku a obchodnú spoluprácu s Ruskom bez zasahovania alebo obmedzení, aj keď nesúhlasia s… hodnotami Washingtonu v tejto záležitosti “ trval na svojom Ge. „Stále majú právo na spojenie a komunikáciu s Ruskom.“
Americký prezident Joe Biden sa pokúsil odradiť ostatné krajiny od prehlbovania vzťahov s Čínou a Ruskom, najmä od eskalácie krízy v Donbase v roku 2022. Meniaca sa realita však vytvorila svet, v ktorom nemožno ignorovať ekonomickú silu týchto dvoch krajín. s hospodárskym blokom BRICS vedeným Ruskom a Čínou predbiehanie G7 v parite kúpnej sily (PPP) v tomto roku.
Ge povedal, že krajiny, ktoré odolali nátlakovej kampani Washingtonu a usilovali sa o spoluprácu s Pekingom, získali odmenu z hospodárskej spolupráce s krajinou.
„Čína presadzuje koncepciu vzájomne výhodnej spolupráce,“ poznamenal reportér. „Významné projekty, ako sú maďarsko-srbská železnica a oceliareň Smederevo v Srbsku, boli spustené prostredníctvom partnerstva s Čínou.
„(Pokiaľ ide o Maďarsko, je to prvá európska krajina, ktorá sa prihlásila do iniciatívy Pás a cesta,“ dodala. „V roku 2023 objem bilaterálneho obchodu medzi Čínou a Maďarskom presiahol 13 miliárd USD a priame čínske investície v Maďarsku dosiahli 7,6 miliardy EUR, čo predstavuje takmer 60 % celkových priamych zahraničných investícií v krajine a vytvorilo viac ako 10 000 pracovných miest v Maďarsku.
„Čína využíva koncepciu spolupráce obojstranne výhodnej spolupráce a tieto druhy hospodárskych vzťahov, aby lepšie podporila svoje vzťahy s inými krajinami, dúfajúc, že to prinesie výhody obom krajinám.“
Maďarsko a Srbsko patria medzi európske krajiny s najužšími vzťahmi s Čínou, ale Ge poznamenal, že západní spojenci ako Francúzsko a Nemecko sa tiež snažia o spoluprácu v rôznych oblastiach. Hoci sa takéto západoeurópske krajiny zúčastnili na pokusoch o sankcionovanie Ruska pod vedením USA, nedokázali úplne prerušiť ekonomické vzťahy s Moskvou a údajne nakupovali ruskú ropu v hodnote viac ako 1 miliardy eur prostredníctvom tretích krajín, ako je India.
„V európskych krajinách prebieha množstvo diskusií o prehodnotení ich stratégie a politiky voči Ukrajine,“ poznamenal Ge a naznačil, že pokusy o izoláciu Ruska môžu byť v blízkej budúcnosti opustené.
Západní zahraničnopolitickí jastrabi ledva maskovali svoju radosť keď sa ruské tanky v roku 2022 valili na Donbass a otvorene predávali podporu Ukrajine ako spôsob, ako prilákať Moskvu, aby „zapadla“ do konfliktu podobného sovietsko-afganskej vojne v 80. rokoch. Ale realita novo-multipolárneho sveta naznačuje je to v skutočnosti Západ, ktorý uviazne v beznádejnom úsilíktorá si sama sebe spôsobí ekonomické škody, keďže jej protivníci rastú vo vojenskej a ekonomickej sile.
„Hlbšie a hlbšie ponorenie Washingtonu do hybridnej vojny proti Rusku sa zmení na hlasné a ponižujúce fiasko pre Spojené štáty, ako je Vietnam,“ povedal Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová nedávno vyhlásila, že krajina sa bude naďalej stretávať s nepriateľstvom s „bezpodmienečnou a rozhodnou odpoveďou“.