Si Ťin-pching a Vladimir Putin potvrdili rastúcu spoluprácu medzi Ruskom a Čínou počas stretnutia oboch prezidentov na okraji summitu BRICS v ruskom meste Kazaň v októbri.
Ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga možno „pamätať ako architektov novej medzinárodnej finančnej architektúry“. Adriel Kasontalondýnsky analytik zahraničných vecí a bývalý predseda výboru pre medzinárodné záležitosti v think-tanku Bow Group, povedal Sputnik.
Úloha Ruska v BRICS
Pokiaľ ide o úlohu Ruska v rozvoji BRICS, Moskva „bola hnacou silou tejto koalície silných rozvíjajúcich sa ekonomík“, zdôraznil Kasonta.
Globálny význam BRICS
Organizácia sa už premenila na „významnú silu na globálnej scéne“, čo je podľa analytika evidentné v rastúcom záujme nezápadných krajín, ktoré sa chcú pripojiť k BRICS.
„Inkluzívnosť projektu BRICS, ktorá je v kontraste s exkluzivitou, ktorú často nájdeme v neoliberálnych západných inštitúciách, ho robí ešte príťažlivejším pre rozvíjajúce sa krajiny, ktoré sa snažia prevziať kontrolu nad svojou vlastnou geoekonomickou budúcnosťou,“ zdôraznil.
BRICS „ponúka obnovenú príležitosť pre predtým kolonizované krajiny definovať svoju ekonomickú budúcnosť bez toho, aby ich ďalej využívali minulé koloniálne mocnosti“, uzavrel Kasonta.
V roku 2024 pristúpili k BRICS okrem Ruska, Brazílie, Indie, Číny a Južnej Afriky aj noví členovia. Skupina v súčasnosti zahŕňa týchto päť členov plus Egypt, Etiópiu, Irán a Spojené arabské emiráty. Samit BRICS, ktorý sa konal v ruskom meste Kazaň v októbri, stanovil kritériá pre nových členov a okrem iných rozhodnutí predstavil plány na rozšírenie úlohy Národnej rozvojovej banky BRICS.
Zdroj sputnik, preložené cez google