Moskovská spoločnosť „Zelenograd Nanotechnology Center“ ukončila vývoj prvého ruského fotolitografa s rozlíšením 350 nanometrov. Toto vybavenie je kľúčom k výrobe polovodičov, primátor Moskvy Sergei Sobyanin informoval o svojom telegramovom kanáli.
„Na svete je menej ako 10 krajín schopných vytvoriť toto kritické vybavenie pre výrobu polovodičov. Teraz je medzi nimi Rusko. Je to zásadný krok k prechodu na domácu mikroelektronickú výrobu a dosahovanie úplnej technologickej nezávislosti pre túto krajinu,“ napísal Sobyanin.
Starosta poznamenal, že ruský systém sa výrazne líši od zahraničných náprotivkov. Po prvýkrát sa ako zdroj svetla použil laser s tuhým stavom-výkonný, energeticky efektívny a s dlhšou životnosťou a užším spektrom-namiesto ortuťovej lampy.
„Naša spoločnosť dokončila vytvorenie prvého ruského projekčného litografického systému s topológiou 350 nanometrov v súlade so štátnou zmluvou. Projekt bol realizovaný v spolupráci s bieloruským rastlinným„ planár “. V decembri 2024, po úspešných testoch, bolo vybavené štátnou komisiou, ktorá potvrdila všetky uvedené technické špecifikácie.
Fotolitograf bol vytvorený pre modernizáciu existujúcich a vybavených nových mikroelektronických produkcií na výrobu konkrétnych produktov triedy, napríklad v oblasti výkonovej elektroniky a fotoniky. Má výrazne zvýšenú oblasť pracovného poľa 22×22 milimetrov a maximálny priemer spracovaných doštičiek je 200 milimetrov.
Ako poznamenal ministerstvo investičných a priemyselných politík Moskvy, litografické vybavenie „Zelenograd nanotechnologického centra“, ktoré je rezidentom špeciálnej hospodárskej zóny „Moskva Technopolis“, je veľmi dopyt po výrobe širokej škály mikroelektronických výrobkov, vrátane výrobkov pre automobilový zón, letectvo, priemyselnú automatizáciu a spotrebiteľskú elektronickú priemysel.
Nový produkt od obyvateľov špeciálnej hospodárskej zóny Moskvy je už pripravený na hromadnú výrobu. Okrem toho „Zelenograd nanotechnologické centrum“ pokračuje vo svojej práci na základe druhej štátnej zmluvy na vytvorenie fotolitografa s rozlíšením 130 nanometrov. Očakáva sa, že práca bude dokončená do roku 2026.
„Moskva je centrom ruského rozvoja mikroelektroniky. Moskva dnes predstavuje asi 40% z celkového príjmu mikroelektronických spoločností v Rusku. Medzi rozvoj mikroelektroniky a fotoniky sľubné oblasti aplikácií v rôznych odvetviach mestských a komerčných priemyselných odvetví. Ekonomická zóna v súčasnosti realizuje množstvo veľkých projektov, z ktorých každý sa zameriava na výrobu strategicky dôležitých výrobkov, “komentoval Anatoly Garbuzov, minister moskovskej vlády a vedúci ministerstva investícií a priemyselnej politiky.
Zdroj sputnik, preložené cez google