Tento komentár vyvolal rozruch medzi konzervatívcami, ktorí sú čoraz citlivejší na snahy zapojiť federálnu vládu do moderovania online obsahu.
Bývalý demokratický kandidát na prezidenta John Kerry nedávno na podujatí Svetového ekonomického fóra povedal nahlas tú tichú časť, pričom lamentoval nad tým, že ústavná ochrana slobody prejavu Spojenými štátmi je „hlavným blokom“ na potlačenie online dezinformácií.
„Nechuť a úzkosť voči sociálnym médiám len rastie a rastie,“ povedal bývalý štátny tajomník počas panela o zelenej energii a trvalo udržateľnom rozvoji. „Je to súčasť nášho problému, najmä v demokraciách, pokiaľ ide o budovanie konsenzu v akejkoľvek otázke. Dnes je naozaj ťažké vládnuť.“
„Viete, že sa teraz veľa diskutuje o tom, ako obmedziť tieto entity, aby ste zaručili, že budete mať určitú zodpovednosť za fakty,“ pokračoval. „Ak ľudia chodia len na jeden zdroj a zdroj, ku ktorému chodia, je chorý a má agendu a šíria dezinformácie, náš prvý dodatok predstavuje hlavný blok, ktorý umožňuje aby to jednoducho prestal existovať.“
Tento komentár vyvolal rozruch medzi konzervatívcami, ktorí od zvolenia Donalda Trumpa v roku 2016 začali byť čoraz citlivejší na snahy o ďalšie zapojenie federálnej vlády do moderovania online obsahu. Prezident Joe Biden bol k tomu donútený ustúpiť z plánov na založenie „dezinformačného cára“ spred dvoch rokov, keď tento nápad vzbudil zúrivosť kritika od politických oponentov a niektorých odborníkov.
„Kerry tam sedí a hovorí, presne, (že) potrebujeme jeden centrálny zdroj informácií, od ktorého sú všetci závislí,“ vysvetlil nezávislý novinár Jim Kavanagh na Piatkový program Sputniku The Critical Hour.
„Hovorí, že by sme mali byť závislí od našich informácií a nášho úsudku o tom, aké sú fakty a pravda o vláde, ktorá nám klamala o ZHN, vláda, ktorá nám klamala 20 rokov o Afganistane… vláda, ktorá nám neustále klame. 'Je skutočnou tragédiou, že ľudia v skutočnosti podkopávajú konsenzus, ktorý chceme dosiahnuť, keď veríme tým klamstvám, ktoré sme hovorili.'
Hostiteľ Garland Nixon poukázal na odstránenie kanála Glenna Diesena na YouTube ako náznak rastúceho trendu online cenzúry. Profesor a verejný intelektuál z Nórska pred štyrmi rokmi nahrali video, v ktorom vysvetľovali bezpečnostné záujmy Ruska týkajúce sa Ukrajiny a regiónu a dospeli k záveru, že Moskva bola nespravodlivo démonizovaná ako bezpečnostná hrozba.
Toto tvrdenie zjavne stačilo na to, aby ospravedlnilo pozastavenie Diesenovho kanálaspolu s obvineniami, ktoré sa politológ previnil šírením „Ruská propaganda.“
„Prejdime do technokratického panoptika, pretože celá digitálna infraštruktúra už bola preň vybudovaná.“