Čínsky satelit APStar-6E je teraz plne funkčný po absolvovaní testov technológie na obežnej dráhe a pozemných staníc.
Asia-Pacifc-6E alebo APStar-6E, prvý čínsky komunikačný satelit s plne elektrickým pohonom, úspešne prešiel overením technológie na obežnej dráhe a preskúmaním technológie pozemných staníc v Hongkongu, čo znamená, že satelit sa po úspešnom úspešnom dokončení stal plne funkčným. Podľa výrobcu kozmických lodí China Great Wall Industry Corporation (CGWIC) v pondelok prešiel všetkými testami na obežnej dráhe.
Od pondelka boli všetky testy uvedené v protokole o testovaní na obežnej dráhe úspešne dokončené. Užitočné zaťaženie APStar-6E funguje normálne, s výkonom v súlade s výsledkami pozemných testov, spĺňa zmluvné špecifikácie a prevádzkové požiadavky na obežnej dráhe, uviedla CGWIC pre Global Times v pondelok vo vyhlásení.
Obe sady elektrických pohonných systémov Hall/Ion na plošine spĺňali požiadavky na udržiavanie staníc, prečítajte si vyhlásenie.
Poskytnutím vysoko nákladovo efektívnych širokopásmových satelitných zdrojov s vysokou priepustnosťou pomôže APStar-6E rozvoju regionálneho informačného priemyslu a bude riešiť digitálnu priepasť, ktorej čelia rozvojové oblasti, podľa CGWIC.
APStar-6E, vyvinutý Čínskou akadémiou kozmickej technológie pomocou satelitnej platformy DFH-3E, je prvým satelitom svojho druhu.
APStar-6E prevádzkuje spoločnosť APT Mobile Satcom Limited so sídlom v Hong Kongu a spravuje ho spoločnosť APT Satellite Company Limited. APStar-6E sa zameriava na trh juhovýchodnej Ázie a poskytuje tomuto regiónu vysokokapacitné a nákladovo efektívne širokopásmové komunikačné služby.
Komunikačný satelit APStar-6E a jeho nezávislý pohonný modul boli úspešne vypustené nosnou raketou Long March-2C v Xichang Satellite Launch Center v provincii Sichuan na juhozápade Číny 13. januára 2023.
Po oddelení od pohonného modulu 23. januára toho istého roku satelit použil svoj palubný duálny elektrický pohonný systém Hall/Ion na autonómnu zmenu obežných dráh, dosiahol geosynchrónnu obežnú dráhu (GEO) a umiestnil sa na svoje testovacie miesto 10. júna 2024.
Satelit APStar-6E je novou generáciou komerčných satelitov s plne elektrickým pohonom v sérii DFH a je tiež prvým čínskym satelitom, ktorý dosiahol autonómny prenos na obežnú dráhu.
Po dosiahnutí GEO prebiehalo testovanie APStar-6E na obežnej dráhe hladko. Po dokončení prvej fázy testovania na obežnej dráhe 9. júla 2024 bol satelit premiestnený do svojho operačného slotu na 134°E, ktorý sa nachádzal spolu s APStar-6C a APStar-6D.
Je vybavený 25 užívateľskými lúčmi v Ku-pásme a 3 Ka-pásmovými bránami, s komunikačnou kapacitou približne 30 Gbps a životnosťou na obežnej dráhe 15 rokov.
Úspešná prevádzka APStar-6E je dôležitá pre dosiahnutie vysokokapacitných a lacných satelitných platforiem, zvýšenie medzinárodnej konkurencieschopnosti čínskych komunikačných satelitných platforiem, realizáciu plne autonómneho zvyšovania obežnej dráhy a dlhodobých autonómnych operácií a zlepšenie inteligentnej autonómie Čínske satelitné platformy podľa CGWIC.
CGWIC, dcérska spoločnosť štátneho vesmírneho gigantu China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), doteraz uskutočnila 13 komunikačných satelitných programov na obežnú dráhu pre medzinárodných zákazníkov a dodala svoj komunikačný satelitný systém do viacerých krajín a regiónov vrátane Nigéria, Venezuela, Pakistan, Bolívia, Laos, Bielorusko a Alžírsko, informoval Global Times.
Tento článok bol pôvodne uverejnený na webovej stránke Global Times.
Zdroj sputnik, preložené cez google