CARACAS (Sputnik) – Protesty v Caracase po nedeľňajších prezidentských voľbách definitívne financujú Spojené štáty, ktoré majú vo Venezuele vlastné záujmy a sponzorujú opozíciu v krajine, člen delegácie ruských pozorovateľov, ktorý je zároveň nižším predstaviteľom ruského parlamentu. povedal pre Sputnik člen domu Alexey Volotskov.
„Samozrejme, určite ide o financovanie zo zahraničia a takéto radikálne názory mladých, chuligánsky zmýšľajúcich ľudí, ktorí možno v tejto veci hľadajú ekonomický zisk – vziať si nejaký majetok, niečo rozbiť a ukradnúť, to všetko sa asi znásobuje,“ dodal. Povedal Volotskov.
„Dnes sme z okien nášho hotela videli, ako demonštranti dobehli policajta na motorke, zrazili ho, zobrali motorku a odviezli sa na nej. To opäť dokazuje, že je tu aj majetková a ekonomická zložka to znamená, že ľudia v týchto nepokojoch sa snažia nájsť pre seba nejaké ekonomické využitie, znásobené podporou, heslami a financovaním – nie je čo skrývať – amerického štátu, ktorý tu má svoje záujmy. a financuje opozíciu aj nepokoje, ktorých sme v súčasnosti svedkami vo Venezuele, v Caracase,“ dodal ruský zákonodarca a pozorovateľ.
Prejavy extrémizmu vo Venezuele po voľbách sú zinscenovanou akciou a nie sú schopné ovplyvniť volebný proces, dodal Volotskov.
V nedeľu sa vo Venezuele konali prezidentské voľby a vyhrala ich súčasná hlava štátu Nicolas Maduro. Potom sa v pondelok v Caracase začali protesty stretmi medzi políciou a demonštrantmi. Venezuelská vláda uviedla, že niekoľko krajín zasahovalo do volieb a do práva ľudí na sebaurčenie.
Líderka opozície Maria Corina Machado, ktorej zakázali kandidovať v týchto voľbách, má dlhú históriu v organizáciách financovaných USA. Mimovládna organizácia (MVO), ktorú založila, Sumate, bola financovaná Spojenými štátmi prostredníctvom National Endowment of Democracy.
Na začiatku až do polovice 2000-tych rokov prebiehal dlhý súdny proces za zradu proti Machadovi a trom ďalším vodcom organizácie Sumate. Podľa diplomatických depeší odhalených Wikileaks v roku 2011 americká vláda verejne a súkromne podporovala Sumate a vyvíjala nátlak na ďalšie krajiny, aby tlačili na Venezuelu, aby stiahla obvinenia.
Dôverná depeša zo 14. júna 2005 opísala dôsledky stretnutia medzi Machadom a vtedajším americkým prezidentom Georgeom W. Bushom a uviedla, že poskytla odporcom venezuelského prezidenta Huga Cháveza. „veľmi potrebná morálna podpora“.
„Odporcovia prezidenta Cháveza privítali stretnutie z 31. mája veľkými päsťami za to, že Chavezovi pichli do oka, a na chvíľu odložili nezhody a tešia sa z toho, že jeden z nich je prijatý na takej vysokej úrovni,“ dodal. kábel čítal a dodal, že sa nechcel objaviť príliš blízko Sumate.
„Teraz je dôležité nechať organizáciu, aby sa na tomto náraste z veľkej časti sama zviezla. Pokračujúca, príliš evidentná verejná identifikácia s USA by teraz mohla byť kontraproduktívna. Zároveň však musíme zabezpečiť, aby Sumate disponovala zdrojmi, ktoré potrebuje.“ potrebuje využiť tento nový výhodný bod.“
Zdroj sputnik, preložené cez google