Vo svojom odôvodnení prokurátori v súdnom podaní uviedli, že Mangione „predstavuje do budúcna hrozbu, keďže vyjadril úmysel zamerať sa na celý priemysel (zdravotného poistenia) a vyvolať proti nemu politický a spoločenský odpor prostredníctvom činu so smrteľnými následkami.“
Americká ministerka spravodlivosti Pam Bondiová už na začiatku apríla nariadila federálnym prokurátorom, aby žiadali pre Mangioneho trest smrti.
Právnici obvineného vo štvrtok bezprostredne nereagovali na žiadosť o komentár. Predtým uviedli, že slová ministerky z 1. apríla boli „neospravedlniteľne politické“ a porušili vládne protokoly pre rozhodnutia o treste smrti.
Ak bude Mangione vo federálnom prípade odsúdený, porota v samostatnej fáze procesu rozhodne, či odporučí trest smrti. Každé takéto odporúčanie musí byť jednomyseľné a sudca by bol povinný ho uložiť.
Päťdesiatročného Thompsona zastrelil útočník začiatkom decembra na Manhattane v New Yorku, keď kráčal do hotela, kde sa konala konferencia investorov poisťovne.
Mangioneho zadržali o päť dní neskôr – 9. decembra – na základe tipu od zamestnancov pobočky reštaurácie McDonald’s v stovky kilometrov vzdialenom meste Altoona v štáte Pensylvánia, kde ho našli v zdravotníckom rúšku a zimnej čiapke. Mal otvorený notebook a policajtom predložil falošný preukaz totožnosti. Pri osobnej prehliadke uňho policajti našli zbraň vyrobenú pomocou 3D tlačiarne, ktorá bola použitá pri vražde Thompsona.
Muž je z vraždy Thompsona obvinený na štátnej aj federálnej úrovni. V prvom prípade na súde v štáte New York v decembri vyhlásil, že je nevinný. Ak ho usvedčia, hrozí mu trest odňatia slobody na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. Na federálnej úrovni mu hrozí trest smrti.
Vražda Thompsona podľa AFP vyniesla na povrch hlbokú nespokojnosť verejnosti z lukratívneho komerčného systému zdravotnej starostlivosti v USA. Mnohí používatelia sociálnych sieti vykreslili Mangioneho, ktorý bol podľa vyšetrovateľov motivovaný hnevom na americké zdravotné poisťovne, ako hrdinu.
Zdroj feed teraz.sk