„Prax nám ukazuje, že najväčšie problémy spôsobuje žiadateľom práve písomná časť, hoci v každodennom živote môžu bežne a bez problémov komunikovať slovensky. Je dôležité si uvedomiť, že zákon umožňuje udeliť štátne občianstvo aj z osobitných dôvodov, akými sú zlúčenie rodiny alebo zdravotné dôvody. Preto je kľúčové, aby žiadatelia výslovne uviedli všetky relevantné osobitné okolnosti už pri podávaní svojej žiadosti,“ uviedol Dobrovodský.
VOP pripomenul, že žiadatelia by si mali dôsledne pozrieť podmienky na zisk občianstva osobitne v oblasti jazykových požiadaviek. „Zároveň by som chcel odporučiť, aby úrady pri rozhodovaní zohľadňovali celkové integračné snahy žiadateľov a ich rodinné okolnosti,“ dodal.
Dobrovodský objasnil, že problematikou sa opätovne zaoberá na základe podnetu občana SR, ktorý sa na neho obrátil v súvislosti s rozhodnutím Ministerstva vnútra SR. Hoci žiadateľ splnil viaceré podmienky na získanie občianstva, narazil na problémy pri splnení zákonom stanovených jazykových požiadaviek.
VOP pripomenul, že podľa zákona sa ovládanie štátneho jazyka overuje slovom aj písmom a ide o jednu zo základných podmienok na udelenie občianstva. V tejto súvislosti podotkol, že v prípade zamietnutia žiadosti má žiadateľ právo podať novú najskôr po uplynutí dvojročnej lehoty od právoplatnosti rozhodnutia.
Zdroj feed teraz.sk