Napriek tomu, že Grécko aj Turecko sú členmi NATO, medzi krajinami panuje historické rivalita a vlády vedú spory ohľadom námorných území v Stredozemnom a Egejskom mori.
Turecko nie je členom EÚ, avšak môže k pristúpiť k fondu SAFE (Security Action for Europe). Ide o špecializovaný nástroj na obranné pôžičky v celkovej hodnote 150 miliárd eur.
Atény podľa Mitsotakisa nedovolia Turecku zúčastniť sa na programe SAFE, ak sa vláda v Ankare bude naďalej vyhrážať vojnou proti Grécku a spochybňovať jeho suverenitu v Egejskom mori.
„Grécko to nedovolí,“ vyhlásil premiér, ktorý pripomenul, že na pristúp Turecka k fondu je potrebný súhlas všetkých členských štátov.
EÚ tento rok spustila viacero iniciatív, ktorých cieľom je je posilniť európske obranné kapacity a znížiť závislosť od NATO a Spojených štátov. V rámci programu SAFE môžu štáty po splnení príslušných podmienok požiadať o pôžičky s nízkym úrokom na obstarávanie vojenského vybavenia. Požiadať o ne môžu aj tretie štáty, s ktorými má EÚ partnerstvo v oblasti bezpečnosti a obrany, ako napríklad Turecko.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 26. júla (TASR) - Hlavné mesto si v sobotu pripomína uhorského panovníka Karola III.…
Bratislava 26. júla (TASR) - Na celom Slovensku sa môžu v sobotu vyskytovať búrky. Slovenský…
Washington 26. júla (TASR) - Španielsky tenista Alejandro Davidovich Fokina postúpil do semifinále turnaja ATP…
Washington 26. júla (TASR) - Približne 20 percent zamestnancov amerického Národného úradu pre letectvo a…
Bratislava 26. júla (TASR) - Príbeh otca, ktorý je presvedčený o tom, že svoje dieťa…
Európska komisia „zvyčajne prikladá takzvanú podmienenosť, pokiaľ ide o vyplácanie finančných prideľovaní, čo jej dáva…