Categories: Ekonomika

Prístup k vzácnym zeminám bude prioritou EÚ na samite v Číne

Brusel 19. júna (TASR) – Lídri Európskej únie (EÚ) sa na samite s Čínou na budúci mesiac pokúsia získať lepší prístup k čínskym vzácnym zeminám a kritickým nerastom. Uviedli to vo štvrtok štyri zdroje oboznámené s plánmi. Obe strany budú riešiť tiež množstvo otázok súvisiacich s clami. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Čína má už roky takmer monopol na produkciu vzácnych zemín. Po zavedení ciel v USA 2. apríla, zvýšila kontrolu vývozu týchto nerastných surovín, ktoré sa využívajú v množstve produktov, od automobilov cez obranný priemysel až po výrobu obnoviteľnej energie.

Čína má tiež spory s EÚ, pretože blok sa snaží chrániť svoj automobilový sektor pred lacnejším čínskym dovozom, zatiaľ čo Peking oznámil zavedenie ciel na európske brandy.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Antonio Costa navštívia Peking 24. až 25. júla, aby si pripomenuli 50 rokov vzťahov medzi EÚ a Čínou. Samit sa uskutoční dva týždne po termíne, ktorý USA stanovili pre väčšinu obchodných partnerov na uzavretie dohôd o odvrátení vyšších, tzv. recipročných ciel.

Keďže výrobcovia automobilov upozornili, že čínske vývozné obmedzenia na zliatiny, zmesi a magnety vzácnych zemín by mohli spôsobiť oneskorenie výroby, očakáva sa, že európski lídri budú o tom rokovať v Pekingu, uviedol predstaviteľ EÚ, ktorý nechcel byť menovaný.

Čínske ministerstvo obchodu v máji oznámilo, že urýchlilo vydávanie licencií na dodávky vzácnych zemín pre firmy z EÚ. Jeden európsky diplomat však tvrdí, že z niekoľkých stoviek žiadostí sotva polovica vykazuje známky spracovania.

Kríza v zásobovaní vzácnymi zeminami a produktami z nich je len jedným z množstva obchodných konfliktov medzi Európou a Čínou. Brusel uvalil clá na elektrické vozidlá vyrobené v Číne pre nespravodlivé štátne dotácie. Peking ako odvetu zaviedol antidumpingové opatrenia na brandy z EÚ a začal tiež vyšetrovať dovoz bravčového mäsa a niektorých mliečnych výrobkov z EÚ.

Prípravy samitu neprebiehajú hladko. Hostiteľom mal byť Brusel, ale Čína naznačila, že prezident Si Ťin-pching nepocestuje do belgického hlavného mesta. Za miesto konania bol tak vybraný Peking.

Niektorí predstavitelia EÚ naznačili, že neočakávajú významné dohody na samite, pričom jeden z nich poznamenal, že Čína „hrá so svojimi kartami veľmi dobre“. Peking si uvedomuje význam vzácnych zemín a čaká na ústupky.

EÚ chce, aby Čína udeľovala licencie pre vzácne zeminy na dlhšie obdobie alebo ich pre ňu zrušila. Chce, aby Peking jasne rozlišoval medzi EÚ a Spojenými štátmi.

Ďalší európsky zdroj uviedol, že blížiaci sa termín na zabezpečenie dohody s USA by mohol tlačiť na EÚ, aby bola tvrdá voči Číne výmenou za zmiernenie amerických ciel. To ale skomplikuje Bruselu snahy o dohodu s Pekingom.

Čína zase chce, aby EÚ nahradila svoje dovozné clá na čínske elektrické vozidlá záväzkami minimálnej ceny a ďalšími ústupkami po tom, čo odložila uvalenie ciel na európsku brandy. Podľa Číny sú rozhovory v záverečnej fáze, ale predstavitelia EÚ tvrdia, že sa zatiaľ dosiahol len malý pokrok.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Pod Tatrami sa opäť pobeží na boso

Veľká Lomnica 27. júla (TASR) - Vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok sa opäť pobeží…

2 minúty ago

Ak chce EÚ dosiahnuť nižšie clá, musí otvoriť svoj trh

Washington 27. júla (TASR) - Termín na zavedenie ciel voči obchodným partnerom, ktorý Spojené štáty…

8 minút ago

Pri Viedni vyslobodili z tunela 400 cestujúcich uviaznutých vo vlaku

Viedeň 27. júla (TASR) - Približne 400 cestujúcich bolo zachránených z vysokorýchlostného vlaku neďaleko Viedne…

14 minút ago

Garciová vyhrala druhú etapu Tour de France vo veku 41 rokov

Quimper 27. júla (TASR) - Druhú etapu ženskej Tour de France vyhrala prekvapujúco Španielka Mavi…

20 minút ago

Hladová smrť v Gaze až do 133 – ministerstvo zdravotníctva

Moskva (Sputnik) - Počet tých, ktorí hladovali v pásme Gazy, sa zvýšil na 133 po…

21 minút ago

Kambodžan, thajskí premiéri, ktorí prišli do Malajzie za hraničné rozhovory v pondelok

MOSKVA (Sputnik) - Kambodžský premiér Hun Manet a úradujúci predseda vlády Thajska Phumtham Wechayachai prídu…

27 minút ago