Pri útoku v Bejrúte zahynul veliteľ Hizballáhu Ákil

Bejrút 20. septembra (TASR) – Vysokopostavený veliteľ a jeden zo zakladajúcich členov proiránskeho militantného hnutia Hizballáh Ibráhím Ákil zahynul v piatok pri izraelskom útoku v Bejrúte, oznámil hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Obeťami útoku je údajne približne desať ďalších predstaviteľov hnutia. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

Na základe presných spravodajských informácií uskutočnili stíhačky izraelského letectva cielený útok v oblasti Bejrútu, pričom zlikvidovali Ibráhíma Ákila, veliteľa jednotky Radwán“ spolu s ďalšími „vysokopostavenými členmi operačnej siete a velenia“ jednotky Radwán, uviedla armáda vo vyhlásení.

„Cieľom tejto eliminácie je chrániť občanov Izraela,“ povedal hovorca armády a dodal, že Izrael sa nesnaží o eskaláciu v regióne, píše agentúra Reuters. Podľa spravodajského portálu The Times of Israel (TOI) Hagari uviedol, že členovia Hizballáhu sa zhromaždili v obytnej budove v Dahíji a civilistov používali ako živé štíty. V budove sa údajne stretli, aby koordinovali „teroristické aktivity proti izraelským civilistom„.

Piatkový útok na južné predmestie Bejrútu si podľa libanonského ministerstva zdravotníctva vyžiadal najmenej osem obetí na životoch a 59 zranených. Hizballáh bezprostredne nepotvrdil informáciu o smrti Ákila, ktorý bol aktívny najmä vo vojenskom krídle tejto proiránskej šiitskej organizácie.

Ešte pred tým, než izraelská armáda oznámila smrť veliteľa Hizballáhu, viaceré izraelské médiá informovali, že terčom útoku bol práve Ákil.

Spojené štáty podľa TOI vypísali za dolapenie Ákila odmenu sedem miliónov dolárov, pretože ho chceli stíhať za jeho úlohu pri bombovom útoku na kasárne americkej námornej pechoty v Bejrúte z roku 1983, ako aj za podiel na vzatí amerických a nemeckých rukojemníkov v Libanone v 80. rokoch 20. storočia. Izrael sa ho neúspešne pokúsil eliminovať začiatkom 90. rokov 20. storočia.

Podľa informácií z Bejrútu Ákila len v piatok prepustili z nemocnice, kde sa zotavoval zo zranení, ktoré utrpel pri koordinovanom útoku na elektronické zariadenia príslušníkov Hizballáhu. Tieto útoky na pejdžery a vysielačky, ktoré príslušníci Hizballáhu používali na komunikáciu, sa pripisujú Izraelu.

V júni pri izraelskom nálete na libanonskú metropolu prišiel o život vojenský šéf Hizballáhu Fuád Šukr.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Vítam rozhodnutie Izraela vpustiť do Pásma Gazy viac pomoci

Ženeva 27. júla (TASR) - Šéf Úradu OSN pre humanitárne záležitosti (OCHA) Tom Fletcher v…

4 minúty ago

V koalícii je zhoda na zvýšení volebnej kaucie

Bratislava 27. júla (TASR) - V koalícii je zhoda na zvýšení volebnej kaucie pre kandidujúce…

10 minút ago

Plavec L. Märtens získali zlato v pretekoch na 400 m voľným spôsobom

Singapur 27. júla (TASR) - Nemecký plavec Lukas Märtens triumfoval v nedeľných pretekoch na 400…

16 minút ago

Európska komisia v obchodnom spore verí v dohodu s USA

Brusel 27. júla (TASR) - Európska komisia (EK) sa v obchodných rokovaniach so Spojenými naďalej…

22 minút ago

Zrážku pri Spišskom Bystrom neprežila 52-ročná žena

Spišské Bystré 27. júla (TASR) - Čelnú zrážku pri obci Spišské Bystré v okrese Poprad…

28 minút ago

Slováci šli do Bulharska pomáhať s hasením požiarov

Bratislava 27. júla (TASR) - Slovensko vyslalo do Bulharska vrtuľník Black Hawk, aby pomohol tamojším…

34 minút ago