„Rovnako sa tak stanovuje mechanizmus určovania výšky nadmernej pomoci spočívajúcej vo zvýšení hodnoty sanovaného pozemku stanovenej znaleckým posudkom. Nadmernú pomoc je príslušné ministerstvo následne od príjemcu povinné vymáhať z dôvodu efektívnosti vynaloženia prostriedkov na vymáhanie od výšky 10.000 eur,“ priblížilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v materiáli.
Tvrdí, že do dňa uhradenia pohľadávky by sa na päť rokov malo zriadiť záložné právo na pozemok príjemcu štátnej pomoci, ktoré sa vyznačí v katastri nehnuteľností. Ustanovenia sú podľa rezortu v súlade s požiadavkami Európskej komisie.
„Návrhom zákona sa precizuje mechanizmus určovania povinnej osoby, ktorá je v zmysle súčasnej právnej úpravy zodpovedná za vypracovanie a realizáciu plánu prác na odstránenie environmentálnej záťaže v zmysle princípu, že náklady na jej odstraňovanie znáša pôvodca, resp. povinná osoba,“ skonštatovalo MŽP.
Plán prác sanácie by mala vypracovať odborne spôsobilá osoba, ktorú je potrebné vybrať v procese verejného obstarávania. Plán by mal následne putovať na schválenie. Ak sa pri realizácii zistia nejaké zmeny, povinná osoba by mala podľa návrhu požiadať okresný úrad o schválenie zmeny plánu s uvedením dôvodu.
Rezort ďalej tvrdí, že okresný úrad by mal po novom kontrolovať realizáciu plánu prác priebežne. Mal by takisto byť oprávnený vyžiadať si pri kontrole všetky podklady, informácie a vysvetlenia týkajúce sa realizácie prác.
Vlastník pozemku, kde sa nachádza envirozáťaž, má podľa návrhu strpieť geologický výskum a geofyzikálne práce, ak ich realizáciou nedôjde k obmedzeniu vlastníckeho alebo užívacieho práva. Zhotoviteľ geologických prác by tak mal byť oprávnený na účely vykonávania výskumu alebo prác v nevyhnutnej miere a na nevyhnutne potrebný čas vstupovať na cudzí pozemok, vyplýva z novely. Nemalo by sa to však vzťahovať na vykonávanie vrtných prác a možných úprav terénu.
„Činnosti nesmú byť bez súhlasu vlastníka vykonávané v bezprostrednej blízkosti stavieb slúžiacich na trvalé bývanie, najmä v blízkosti rodinných domov a bytových domov a v bezprostrednej blízkosti prevádzok, ktoré môžu byť činnosťami bezprostredne dotknuté,“ skonštatovalo ministerstvo.
Zhotoviteľ geologických prác by mal podľa MŽP oznámiť začatie činností prostredníctvom úradnej tabule a webového sídla obce, v ktorej sa pozemok nachádza, a to po obdobie 30 dní.
„Ak sa vlastník, správca alebo oprávnený užívateľ nehnuteľnosti so zhotoviteľom geologických prác nedohodnú inak alebo ak z osobitného predpisu nevyplýva niečo iné, primeraná náhrada sa určí ako trhová cena za nájom jedného štvorcového metra podľa druhu nehnuteľnosti a spôsobu využitia nehnuteľnosti v danej lokalite a v čase, keď došlo k nútenému obmedzeniu vlastníckeho práva, za celý čas núteného obmedzenia,“ priblížilo MŽP.
Zdroj feed teraz.sk
Phnom Penh 27. júla (TASR) - Ozbrojený konflikt v pohraničnej oblasti medzi Kambodžou a Thajskom…
Ašdod 27. júla (TASR) - Izraelské sily v nedeľu dopravili loď s propalestínskymi aktivistami do…
Kinshasa 27. júla (TASR) - Pri útoku na katolícky kostol zahynulo v nedeľu v Konžskej…
📝EÚ pokračovala v princípe📝Zdá sa, že jeV celkom očakávanej žile v EÚ reagovali na ukrajinské…
St.petersburg (Sputnik) - Hlavným cieľom Júlového búrkového cvičenia ruského námorníctva je precvičiť odpudzovanie útokov z…
Chateauroux 27. júna (TASR) - Slovenské strelkyne získali na ME v brokových zbraniach vo francúzskom…