„Osýpky sú nebezpečné najmä u detí. Môžu vyvolať závažné komplikácie, ako napríklad zápal stredného ucha (čo je jedna z najčastejších komplikácií), ale aj zápal pľúc a zápal mozgu a mozgových blán. Dokonca po rokoch po prekonaní osýpok sa môže vzácne rozvinúť fatálny zápal mozgu zvaný subakútna sklerotizujúca panencefalitída,“ vysvetlil odborník.
Najúčinnejšou prevenciou voči osýpkam je podľa odborníkov očkovanie, ktoré patrí medzi povinné na Slovensku. Podľa Sabaku zaočkovanosť na Slovensku v priemere presahuje 95 percent, čo je dobre. „Problém je, že existujú lokality, kde je táto zaočkovanosť menšia. Takouto lokalitou je napríklad aj Bratislava alebo niektoré oblasti na východe Slovenska. Tam sa môže za určitých podmienok rozvinúť lokálna epidémia,“ upozornil.
Ako vysvetlil, kým je zaočkovanosť v krajine nad 95 percent, kolektívna imunita chráni aj deti, ktoré z dôvodu ťažkej choroby alebo oslabenej imunity nemohli byť očkované. Rovnako deti mladšie ako 15 mesiacov, keďže proti osýpkam sa očkuje od tohto mesiaca. „Za okolností, že je zaočkované dostatočné množstvo ostatných detí a zaočkovanosť presahuje 95 percent, tak sú tieto neočkované deti chránené tzv. kolektívnou imunitou, ktorá zabraňuje tomu, aby sa osýpky epidemicky šírili,“ spresnil Sabaka.
K poklesu zaočkovanosti podľa jeho slov dochádza v prípade, ak rodičia odmietajú zaočkovať deti, najmä zo strachu z nežiaducich účinkov. „V antivaxerských kruhoch je rozšírená dezinformácia, že očkovanie proti osýpkam môže spôsobiť autizmus. Toto tvrdenie nebolo nikdy vedecky potvrdené a, naopak, bolo opakovane vedeckými štúdiami vyvrátené. Napriek tomu táto dezinformácia medzi rodičmi stále rezonuje a je prikrmovaná zdravotníckymi dezinformáciami, ktoré nabrali na sile po pandémii COVID-19,“ ozrejmil infektológ. Dodal, že proti ochoreniu sa možno preočkovať aj v dospelosti.
Úrad verejného zdravotníctva SR priblížil, že prejavy osýpok sa začínajú nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom. Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách. Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo.
Na Slovensku v tomto roku potvrdili dva prípady osýpok. Išlo o 16-mesačné dieťa z Bratislavy a 35-ročnú osobu z Nitry. V oboch prípadoch bolo ochorenie importované zo zahraničia. V rámci epidemiologického vyšetrovania sa súvis medzi prvým a druhým prípadom nezistil.
Zdroj feed teraz.sk