V tomto roku spozorovali jedného jedinca pri obci Šoporňa v okrese Galanta a potom 26. augusta počas návštevy chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia pri Bratislave. „Nie je náhodou, že sa zdržiavala na úhore, v ktorom lovila potravu. V tomto území vďaka projektu LIFE Steppe on border vzniklo v poslednom období množstvo nových lúčnych a úhorových plôch, ktoré druhom, akým je aj krakľa, pomáhajú prežívať,“ priblížili ornitológovia. Dodali, že krakľu spozorovali v časti územia, kde sa nachádza najviac neproduktívnych plôch. Pri Šoporni videli krakľu v blízkosti biopásov.
„Úhory a biopásy neslúžia len opeľovačom, malej zveri, spevavému vtáctvu, ale dokázateľne pomáhajú aj vzácnym a ohrozeným druhom ako je drop, sokol červenonohý či krakľa,“ uviedla Slovenská ornitologická spoločnosť.
BROZ doplnilo, že krakľa sa objavila aj vďaka búdkam a pastve. „Celá maďarská populácia kraklí, ktorá naše územie postupne osídľuje, sú odchovanci búdok a sú to jedince zvyknuté na hniezdenie v búdkach,“ skonštatovalo. Združenie sa chystá inštalovať búdky pre krakle na celom južnom Slovensku a spolu s nimi aj zavádzať pastvu.
Zdroj feed teraz.sk
Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky remizovali v treťom prípravnom zápase s Ukrajinou…
Porúbka 27. júla (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) v týchto dňoch reštartuje výstavbu nového…
Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…
📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…
Trenčín 27. júla (TASR) - Trenčianska krajská polícia upozorňuje v nedeľu popoludní na neprejazdnú cestu…
Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu spúšťa priame komerčné lety do Severnej Kórey,…