Pri dovolenke od CK je dôležitým dokumentom najmä zmluva o zájazde, v ktorej sú informácie o cene pobytu, jeho dĺžke, spôsobu dopravy či špecifické požiadavky cestujúceho. Medzi také požiadavky môže patriť aj výhľad z balkóna na more, no v prípade že túto podmienku CK nesplní, môžu ju reklamovať. Takouto reklamáciou sa musí okamžite zaoberať a zabezpečiť náhradné riešenie v porovnateľnej kvalite. V tomto prípade je však podľa odborníčky možné, že sa CK pokúsi reklamáciu odmietnuť s argumentom, že z určitého uhla okna či balkóna je možné vidieť more. Ľudia však majú aj tak nárok na reklamáciu, najmä ak bol v zmluve dohodnutý priamy výhľad na more.
Ak sa ľudia uspokoja len s náhradou nižšej kvality, majú nárok na zodpovedajúcu finančnú kompenzáciu. V prípade, že im CK ponúkne lepšiu službu, ako mali pôvodne dohodnutú, tak za ňu nemusia nič doplácať. „Ak cestovná kancelária nezabezpečí požadovanú nápravu v primeranom čase, spotrebiteľ má možnosť situáciu vyriešiť sám a zabezpečiť si náhradnú službu na vlastné náklady. Tie môže následne od cestovnej kancelárie požadovať,“ uviedla Hekšová.
Zároveň upozornila, že ak CK nezabezpečí nápravu a spotrebiteľ nemá možnosť situáciu vyriešiť, ako napríklad v prípade dlhodobo nefunkčného hotelového bazéna, môže požadovať primeranú zľavu z ceny zájazdu. Nárok na ňu má aj počas doby, keď služby čerpal v obmedzenom rozsahu, teda v prípade, že CK odstráni nedostatok až po niekoľkých dňoch.
Nedostatok môže byť podľa odborníčky v niektorých prípadoch natoľko závažný, že pokračovať v zájazde nemá zmysel. Ide napríklad o situácie, keď je ubytovanie úplne nedostupné alebo sa výrazne líši od dohodnutého štandardu. „Pokiaľ navrhované náhradné riešenie nezodpovedá tomu, čo bolo dohodnuté v zmluve, má spotrebiteľ právo pokračovanie zájazdu odmietnuť a požadovať zabezpečenie návratu domov. Rovnako tak môže odmietnuť aj ponuku náhradného ubytovania nižšej kvality, pokiaľ k nemu cestovná kancelária neposkytne primeranú zľavu z ceny,“ doplnila Hekšová.
Zdroj feed teraz.sk