Biden, ktorého 20. januára vo funkcii nahradí republikán Donald Trump, ocení aj legendu basketbalu Earvina „Magica“ Johnsona, dlhoročnú módnu redaktorku Annu Wintourovú, módneho návrhára Ralpha Laurena, ako aj hercov Denzela Washingtona a Michaela J. Foxa.
Vyznamenaní „sú skvelí lídri, pretože sú to dobrí ľudia, ktorí mimoriadne prispeli k rozvoju svojej krajiny a sveta„, píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Prezidentskú medailu slobody si tento rok prevezme aj šéfkuchár a zakladateľ mimovládnej organizácie World Central Kitchen José Andrés i výskumníčka primátov Jane Goodallová.
Niektorí z ocenených, ktorých si Biden vybral, sú verejne známe osobnosti s výrazným politickým vplyvom. Ide napríklad o Georgea Sorosa, ktorý je podľa AFP akýmsi postrachom pre republikánov, či bývalú prvú dámu, senátorku a ministerku zahraničných vecí USA Hillary Clintonovú, ktorá neúspešne kandidovala proti Trumpovi v prezidentských voľbách v roku 2016.
Soros podľa Bieleho domu medailu získa za „podporu organizácií a projektov na celom svete, ktoré posilňujú demokraciu, ľudské práva, vzdelávanie a sociálnu spravodlivosť„.
Clintonová sa zase „počas desaťročí verejnej služby mnohokrát zapísala do histórie,“ uviedol Biely dom.
AFP pripomenula, že Clintonová bola prvou ženou, ktorú jedna z hlavných politických strán nominovala do prezidentských volieb v USA.
Biden sa takisto rozhodol posmrtne vyznamenať Roberta F. Kennedyho (RFK), brata niekdajšieho amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. RFK sa v roku 1968 sa stal obeťou atentátu počas kampane za získanie prezidentskej nominácie Demokratickej strany. „Jeho odkaz naďalej inšpiruje tých, ktorí sa zasadzujú za spravodlivosť, rovnosť a verejnú službu,“ uviedol Biden.
Prezidentská medaila slobody sa udeľuje jednotlivcom za ich záslužný prínos pre bezpečnosť USA, svetový mier a kultúrne počiny. Ocenenie zaviedli v roku 1963, keď nahradilo Medailu slobody.
Biden už vo štvrtok udelil 20 osobám druhé najvyššie civilné vyznamenanie, Prezidentskú občiansku medailu. Medzi ocenenými sú aj bývalá republikánska poslankyňa Liz Cheneyová a kongresman zo štátu Mississippi Bennie Thompson, ktorí v Kongrese viedli výbor vyšetrujúci útok na Kapitol zo 6. januára 2021.
V záverečnej správe kongresového výboru sa tvrdí, že Trump sa dopustil „trestného činu sprisahania pozostávajúceho z viacerých častí“ s cieľom zvrátiť výsledky volieb v roku 2020, v ktorých zvíťazil Biden, a nezakročil, aby zabránil svojim stúpencom v útoku na Kapitol. Thompson napísal, že Trump „rozdúchal tento požiar„.
Budúci prezident USA v piatok nad týmto krokom Bidena vyjadril rozhorčenie. V príspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social označil Cheneyovú, dcéru bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho, za „totálne skorumpovanú“ a tvrdil, že ju Biden ocenil len preto, že nenávidela „TRUMPA„.
Cheneyová sa po útoku na Kapitol od Trumpa dištancovala, v dôsledku čoho prišla aj o kreslo v Kongrese. V predvolebnej kampani vlani podporila demokratku Kamalu Harrisovú.
Zdroj feed teraz.sk