Obradorova reforma vyvolala pobúrenie u mexickej opozície a znepokojila Spojené štáty a medzinárodných investorov. Nesúhlasia s ňou ani súčasní sudcovia, ktorí v auguste vstúpili do štrajku a požiadali Najvyšší súd, aby do legislatívneho procesu zasiahol. Na to však podľa prezidenta neexistuje „žiadny právny základ“.
„Zastavenie procesu analýzy, diskusie a prípadného schválenia ústavnej reformy by bolo odchýlkou a samozrejme hrubým porušením ústavy,“ povedal López Obrador na tlačovej konferencii.
Dolná komora mexického parlamentu, kde má Hnutie národnej obrody (MORENA) Lópeza Obradora a spojenci po júnových voľbách dvojtretinovú väčšinu, už v stredu schválila kontroverzný plán. V Senáte, kde vládnej koalícii chýba jedno kreslo k dvojtretinovej väčšine, budú o ňom rokovať budúci týždeň.
USA, najväčší obchodný partner Mexika, varovali, že reforma súdnictva ohrozuje ich vzájomné vzťahy, ktoré závisia od dôvery investorov v mexický právny rámec.
López Obrador tvrdí, že súčasné súdnictvo je pretkané korupciou a slúži záujmom politickej a hospodárskej elity. Často aj kritizoval Najvyšší súd, ktorý bránil niektorým jeho navrhovaným reformám v oblastiach ako energetika a bezpečnosť. Reformu súdnictva podporuje aj jeho nástupkyňa v úrade prezidenta Claudia Sheinbaumová, ktorá úrad prevezme 1. októbra.
Zdroj feed teraz.sk