„Mier znamená neexistenciu vojnového stavu, a to je to, na čom nám v Libanone momentálne záleží. Pokiaľ ide o otázku normalizácie, tá v súčasnosti nie je predmetom libanonskej zahraničnej politiky,“ vysvetlil Awn.
Libanon a Sýria neuznávajú Izrael a od roku 1948 s ním viedli viacero konfliktov. Doteraz posledná vojna na libanonskom území medzi Izraelom a militantným hnutím Hizballáh skončila prímerím v novembri minulého roka. Podľa dohody o prímerí je Hizballáh povinný stiahnuť svojich bojovníkov severne od rieky Lítání, približne 30 kilometrov od izraelských hraníc. Izrael sa zaviazal stiahnuť z celého Libanonu, ale jeho vojaci ostali na piatich bodoch pri spoločných hraniciach, ktoré považuje za strategické.
Awn v tejto súvislosti vyzval Izrael, aby sa úplne stiahol z Libanonu. Izraelské jednotky na juhu krajiny podľa neho „bránia úplnému nasadeniu libanonskej armády až k medzinárodne uznaným hraniciam“.
Libanonský prezident sa vyjadril aj k procesu odzbrojenia Hizballáhu, keďže súčasná vláda v Bejrúte presadzuje, aby zbraňami v krajine disponovali iba štátne bezpečnostné zložky. Pri realizácii tohto kroku sa podľa jeho slov „bude brať do úvahy záujem štátu a jeho stabilita s cieľom zachovať mier a národnú jednotu“. Podľa AFP tým naznačil, že odzbrojenie Hizballáhu sa nebude presadzovať silou.
Zdroj feed teraz.sk