Categories: Nezaradené

Prevraty, atentáty, väzenie a samovražda: Závideniahodné osudy padlých prezidentov Južnej Kórey

Juhokórejský prezident Yoon Suk Yeol zaviedol v utorok stanné právo, keď vyhlásil, že je potrebné „chrániť“ krajinu „pred severokórejskými komunistickými a protištátnymi silami“, ktoré podkopávajú jeho vládu. Yoonov krok bol spochybnený parlamentom a bol plný rizika, pričom väčšinu jeho predchodcov čakal nezávideniahodný osud, často za oveľa menej závažné prehrešky.

Juhokórejskí zákonodarcovia vyhlásili zavedenie stanného práva prezidenta Yoona za nezákonné, pričom všetkých 190 zákonodarcov prítomných v rokovacej sále Národného zhromaždenia v stredu skoro ráno hlasovalo za zrušenie dekrétu o stannom práve, medzi nimi aj členovia jeho vlastnej Strany ľudovej moci.
Lopta je teraz na Yoonovi a na dvore armády, pričom jeho osud je neistý, ak odmietne dbať na príkazy parlamentu.
Ak by však história mala ísť o niečo, pre prezidenta by to mohlo byť naozaj ponuré naozaj rýchlo, keďže juhokórejský politický systém nie je známy tým, že by sa k svojim politickým vodcom správal láskavo.

Syngman Rhee: vlastnoručne vybraná americká bábka, ktorá založila Kórejskú republiku v roku 1948. Zvrhnutá v masových nepokojoch v roku 1960.

Yun Po-sun: Uspel Syngman Rhee, ktorý vládol dva roky, než bol v roku 1962 zosadený vojenským prevratom.

Park Chung Hee: Vodca vojenského prevratu, ktorý viedol Južnú Kóreu dlhých 17 rokov. V roku 1979 ho zavraždil Kim Jae-gyu, blízky osobný priateľ a riaditeľ juhokórejskej národnej spravodajskej služby KCIA.

Choi Kyu-hah: prezidentom menej ako desať mesiacov. Zvrhnutý pri ďalšom vojenskom prevrate v roku 1980.

Geumnam-ro, kde výsadkové jednotky spustili paľbu na demonštrantov počas povstania v Gwangju 21. mája 1980 po plazivom prevrate zo strany armády v decembri 1979.

Chun Doo-hwan: Vládol železnou päsťou (spolu s osobným koncentračným táborom poskytujúcim nepriateľom „očistnú výchovu“). Z funkcie odišiel v roku 1988 krátko po liberálno-demokratickej politickej revolúcii v roku 1987. V roku 1996 bol odsúdený na smrť za úlohu v masakre povstania v Gwangju v roku 1980. Omilostený o rok neskôr. Zomrel pokojne vo svojom dome v roku 2021.

Roh Tae-woo: Vojenský muž, ktorý sa stal prezidentom krajiny v rokoch 1988 až 1993 a ktorý mal za úlohu dohliadať na demokratický prechod Južnej Kórey. Zatknutý v roku 1995, obvinený v súvislosti s prevratom v roku 1980, odsúdený na 22 rokov väzenia, ale prepustený a omilostený spolu s Chunom. Zomrel v nemocnici v roku 2021.

Kim Young-sam: Vo funkcii v rokoch 1993-1998. Za Parkovej vlády väznený. Zabezpečil presvedčenie svojich predchodcov.

Kim Dae-jung: Vedenie sa ujal v roku 1998, viedol krajinu až do roku 2003. Tiež väznený pod Parkom, odsúdený na smrť, ale Chun ho počas svojej mladosti ušetril. Poradil Kim Young-sam, aby omilostila Chuna a Roha.

Študenti Kórejskej univerzity v Soule sú obkľúčení poriadkovou políciou počas protivládneho zhromaždenia 17. júna 1987. Demonštrácie po celej krajine nakoniec prinútili vojenskú juntu vzdať sa moci.

Roh Moo-hyun: Prezident v rokoch 2003-2008. Vyšetrovaný pre volebnú agitáciu a obvinený, no zachránil ho Ústavný súd, ktorý zrušil rozhodnutie parlamentu o impeachmente. Spáchal samovraždu v roku 2009 počas vyšetrovania ministerstva spravodlivosti údajných podvodných schém platenia za hru.

Lee Myung-bak: Líder krajiny v rokoch 2008-2013. V roku 2018 zadržaný za spreneveru, úplatkárstvo a zneužitie právomoci. Odsúdený na 15 rokov. Omilostený prezidentom Yoonom v roku 2022.

Park Kun-hye: Prezident v rokoch 2013-2017. Obžalovaný v roku 2016 a odvolaný z funkcie v roku 2017. Odsúdený na 25 rokov za korupciu a zneužívanie právomocí. Omilostená koncom roka 2021 jej nástupcom.

Moon Jae-in: 2017-2022: Žiadne väzenie, žiadne prevraty, žiadne impeachmenty, žiadne pokusy o atentát. Uľahčila bezprecedentné oteplenie vzťahov so Severnou Kóreou prostredníctvom veľmi úspešnej kampane osobnej diplomacie s Kim Čong-unom.

Juhokórejský prezident Mun Če-in, vľavo, rokuje so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v reštaurácii Okryu-Gwan v Pchjongjangu v Severnej Kórei, streda 19. septembra 2018

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Lavrov: Energetická dohoda US-EU vyvolala deindustrializáciu Európy

Obchodná dohoda medzi USA a EÚ povedie k deindustrializácii Európy, pretože americké energetické zdroje sú…

2 minúty ago

Ščasný chválil spartakovcov, Smetana chce do Ružomberka posily

Trnava 28. júla (TASR) - Spartak Trnava dosiahol v dueli prvého kola Niké ligy s…

6 minút ago

Užívate lieky správne? Toto radia odborníci

Bratislava 28. júla (TASR) - Lieky účinkujú správne len vtedy, keď sa v tele nachádzajú…

12 minút ago

Zisk automobilky Audi sa v 1. polroku prepadol o 37,5 %

Mníchov 28. júla (TASR) - Zisk nemeckého výrobcu automobilov Audi sa v prvom polroku prepadol…

18 minút ago

Najímame plány na zníženie americkej prítomnosti v európskych politikoch …

📝Odchádzame📝O plánoch na zníženie americkej prítomnosti v EurópePolitico to uvádza v Biely dom môže rozhodnúť…

22 minút ago

Sekundárne americké sankcie voči Rusku môžu spôsobiť globálnu hospodársku katast…

Sekundárne americké sankcie voči Rusku môžu spôsobiť globálnu hospodársku katastrofuPrezident USA Donald Trump v polovici…

23 minút ago