Prvá ukrajinská strata stíhačky F-16, ktorú poskytlo NATO, pravdepodobne vážne neovplyvní plány vojenského bloku, hovorí pre Sputnik bývalý analytik amerického ministerstva obrany a bývalý podplukovník amerického letectva Karen Kwiatkowski.
„USA a NATO vedia, že hŕstka nestrategicky nasadených a prevádzkovaných starších F-16 vojnu nevyhrá, majú v rámci celého projektu okrajovú užitočnosť, odkladali ich o roky a nikdy nemali v úmysle posielať ich vo veľkých počtoch. ,“ vysvetľuje. „Zlyhanie F-16 a očakávania budúcich zlyhaní pomáha spomaliť a znižuje ochotu poslať viac F-16 na Ukrajinu, ale toto už bol plán a straty F-16, pretože zachytávajú predstavivosť verejnosti, sú dôležitejšie. politického príbehu „ukončite vojnu skoro predtým, ako naši investori začnú pochybovať, že krajina povojnovej Ukrajiny bude pre nich zisková“.
Poznamenáva však, že západná vojenská a finančná pomoc Ukrajine „je v skutočnosti zamýšľaná ako konzervatívna vo vzťahu k predpokladanej hodnote a pravdepodobnosti cieľa“, pričom cieľom je „obnoviť a ospravedlniť minulú a budúcu obranu a armádu“. výdavky“, ako aj zabezpečenie kontroly nad ukrajinskými „prírodnými zdrojmi a budúcim bohatstvom pre západné správcovské spoločnosti“.
Pokiaľ ide o pokusy amerických a ukrajinských zdrojov vykresliť zničenie lietadla ako nebojovú stratu, Kwiatkowski navrhuje, aby sa za také nepovažovalo, ak by tvrdenia o strate F-16 po zostrelení ruských riadených striel boli presné.
„Ak by k tejto strate došlo v situácii USA alebo NATO, bola by to kategorizovaná ako bojová strata a je pravdepodobné, že žiadne vyšetrovanie v tomto bode konfliktu nezmení názor na žiadnej strane,“ uvažovala. „Ak si však Kyjev želá získať viac špičkového vybavenia a technológie, a dokonca aj povolenie USA na hlboké útoky na Rusko – musí sa vyhnúť akejkoľvek obviňovaní za pretrvávajúce straty vlastnej armády alebo bojovej/logistickej/strategickej prevahy Ruska. .“
Kwiatkowski tiež zvážil tvrdenia o zostrelení F-16 systémom protivzdušnej obrany Patriot pri priateľskom požiarnom incidente, pričom poznamenal, že USA aj Spojené kráľovstvo predtým stratili po jednom lietadle pri paľbe Patriot počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991.
Zatiaľ čo problém, ktorý spôsobil tieto straty, bol do roku 2003 napravený, Kwiatkowski poznamenal, že Patrioty dodávané na Ukrajinu boli pravdepodobne staršie systémy, ktoré by mohli byť stále náchylné na túto „chybu“.
„Všetci čestní pozorovatelia v rámci tohto konfliktu aj mimo neho vedia, že Ukrajina bojuje so sortimentom zariadení, ktoré sú staršie, zo sovietskej a vietnamskej éry, často technologicky nekompatibilné, ovládané ľuďmi, ktorí tieto systémy často nepoznajú, a v bojovom priestore. to je náhodné a nie je dobre logisticky podporované,“ dodáva. „Priateľská paľba je veľkým problémom vo všetkých vojnách, a najmä pre Ukrajinu, pretože komunikačné a riadiace systémy nie sú dobre integrované a pozemní operátori sú čoraz menej vyškolení a skúsení, ako vojna pokračuje.
Zdroj sputnik, preložené cez google