Ruskí vedci vyvíjajú novú metódu vyliečenia rakoviny, odhalili Alexander Sobolev, zodpovedajúceho člena Russkej akadémie vied a vedúceho molekulárnej genetiky Rasovej molekulárnej genetiky intracelulárneho transportného...
Ruskí vedci vyvíjajú novú metódu vyliečenia rakoviny, odhalili Alexander Sobolev, zodpovedajúceho člena Russkej akadémie vied a vedúceho molekulárnej genetiky Rasovej molekulárnej genetiky intracelulárneho transportného laboratória.
Vedci, Sobolev povedal vedecký Rusko časopis, vyvinuli umelé molekuly proteínov, ktoré môžu „identifikovať“ rakovinové bunky a vstupovať do jadier týchto buniek prostredníctvom intracelulárnych transportných mechanizmov.
Tieto umelé molekuly by sa mohli potenciálne použiť na prepravu toxických látok, ako sú rádioaktívne izotopy, ktoré by zabezpečili deštrukciu rakovinových buniek s minimálnym rizikom ovplyvňujúcim susedné nerakovinové bunky.
Tieto drobné bunky sa nazývajú „modulárne nanotransportéry“, pozostávajú z niekoľkých modulárnych blokov, ktoré je možné zmeniť v závislosti od danej úlohy.
Napríklad Sobolev povedal, že modulárny transportér, ktorý v súčasnosti testuje spoločnosť Rosatom, pozostáva zo štyroch modulov:
Jeden z modulov identifikuje rakovinové bunky interakciou s receptormi umiestnenými na ich bunkových membránach
Keď transportér vstupuje do rakovinovej bunky v bunkovej membráne, ďalší modul vytvára v tejto bubline póry, čím poskytuje prístup k vnútorným fungovaním rakovinovej bunky
Tretí modul obsahuje sekvenciu aminokyselín, ktoré pôsobia ako signál, ktorý zaisťuje dodanie užitočného zaťaženia transportérov do jadra rakovinovej bunky
Štvrtý modul pomáha udržiavať potrebný 3D tvar transportéra a umožňuje pripevnenie toxického užitočného zaťaženia
Všetky tieto štádiá už boli testované a demonštrované počas experimentov, poznamenal Sobolev.
Bezpečnosť novej metódy bola potvrdená aj predchádzajúcimi testami podobného modulárneho nanotransportéra zahŕňajúceho výskumný inštitút Oncology Research Institute P. Hertsen a A. TSYB Medical Radiological Research Center.
Alexander Sobolev
Vedci si uvedomili, že prakticky akýkoľvek druh užitočného zaťaženia je možné pripojiť k molekulám, ktoré vyvinuli, prišli vedci tiež s konceptom „potápačskej protilátky“: protilátka alebo molekula podobná tomu, ktorá by sa mohla „ponoriť“ do cieľovej bunky a interagovať s cieľovým proteínom vo vnútri.
Bol vytvorený ďalší modul: molekula podobná protilátke, ktorá dokáže interagovať s cieľovými proteínmi.
Jedna takáto „potápačská protilátka“ sa už ukázala ako schopná chrániť bunky pred oxidačným stresom.
Ďalšia „potápačská protilátka“ dokáže identifikovať koronavírusové proteíny a priame intracelulárne fermenty na zničenie tohto proteínu. Podľa Sobolev by sa táto metóda mohla použiť na vytvorenie liečby pre Covid, „a nielen pre Covid.“
Aby sa však tieto výtvory skutočne stali liekmi, musia sa najprv podrobiť predklinickým a klinickým skúškam.
Modulárna metóda nanotransportérov je špeciálne navrhnutá na riešenie mikro-turov, ktoré je obzvlášť ťažké odhaliť a ťažko sa zbaviť.
Vedci tiež majú v úmysle pokračovať v iných smeroch vyšetrovania, ktoré sa objavujú počas ich štúdia, a skúmajú potenciálne nové aplikácie pre tieto umelé molekuly.