Kríza na južnej hranici USA s Mexikom prenasledovala Bidenovu administratívu počas celého jej funkčného obdobia. V období pred voľbami v roku 2024 vynaložili Harrisovu kampaň a spriatelené médiá veľké úsilie, aby bagatelizovali kedysi toľko propagovaný status viceprezidenta ako „hraničného cára“ administratívy.
Nové čísla naznačujú, že počet migrantov, ktorí sa stretávajú s migrantmi na juhozápadnej hranici s Mexikom v USA, dosiahol najnižšiu úroveň za štyri roky.
„V júli pohraničná stráž zaznamenala 56 408 stretnutí medzi vstupnými prístavmi pozdĺž juhozápadnej hranice,“ uviedla agentúra v tlačovej správe s odkazom na hranicu medzi Mexikom a americkými štátmi Kalifornia, Arizona, Nové Mexiko a Texas.
CBP uviedla, že jej „operačné štatistiky“ za minulý mesiac „ukazujú výrazný pokles počtu stretnutí s migrantmi počas prvého celého mesiaca po prezidentskom vyhlásení vydanom 4. júna 2024 prezidentom Bidenom o dočasnom pozastavení vstupu určitých osôb bez občianstva cez južnú hranicu. Stretnutia americkej pohraničnej stráže v júli boli o 32 % nižšie ako v júni 2024 a boli najnižším mesačným úhrnom pozdĺž juhozápadnej hranice od septembra 2020.
Údaje z minulého mesiaca sú tiež „nižšie ako v júli 2019 a nižšie ako mesačný priemer za celý rok 2019, posledný porovnateľný rok pred pandémiou,“ dodala agentúra.
Bidenovo júnové vyhlásenie sa zameralo na obmedzenie nároku na azyl pre nelegálnych cudzincov vstupujúcich do Spojených štátov cez južnú hranicu, pričom približne 92 000 jednotlivcov bolo vyhodených z USA a poslaných do svojich domovských krajín na viac ako 300 repatriačných letoch – s odsunom na najvyššiu úroveň od roku 2010.
Vyhlásenie prišlo po rokoch stále ostrejšej kritiky Bidenovej hraničnej politiky zo strany republikánov a obáv medzi demokratmi, že ich táto záležitosť môže v novembri stáť Biely dom.
Prieskum Fox News tento týždeň ukázal, že približne 87 % potenciálnych voličov považuje situáciu na južnej hranici za vážne znepokojenie, pričom 44 % ju označilo za „núdzovú situáciu“ a 43 % za „závažný problém“ a zistilo sa, že problém byť znepokojený medzi všetkými demografickými skupinami, vrátane čiernych Američanov, Hispáncov, žien a registrovaných demokratov. 71 % respondentov obvinilo Bidenovu administratívu zo zlyhania pri presadzovaní hraníc, pričom 57 % tiež uviedlo, že bývalý prezident Donald Trump a republikáni Senátu si zaslúžia časť viny za zablokovanie legislatívy o komplexnej reforme prisťahovalectva.
Kríza na hraniciach je spojená s potratmi na úrovni 14 %, čo je druhá najdôležitejšia téma tohtoročných volieb za ekonomikou (38 %).
Bidenova administratíva uľahčila krízu na južnej hranici takmer okamžite po nástupe do úradu v roku 2021 tým, že zrušila sériu tvrdých smerníc o prisťahovalectve z Trumpovej éry a prisľúbila, že zruší Trumpov hraničný múr v prospech digitálnej „inteligentnej steny“, ktorá sa nikdy neuskutočnila. . Odhad zo začiatku tohto roka naznačoval, že od Bidenovho nástupu do úradu v roku 2021 vstúpilo do Spojených štátov viac ako 7,3 milióna nelegálnych cudzincov.
Po tom, čo Biden minulý mesiac oznámil, že sa nebude uchádzať o druhý mandát, kampaň demokratickej kandidátky Kamaly Harrisovej sa snažila dištancovať kandidátku od jej statusu „hraničnej cárky“ administratívy – titulu, ktorý jej udelili americké médiá v marci 2021. Harris's manipulanti zašli až do ohromujúcich dĺžok, aby odmietli prezývku „hraničný cár“, až do bodu, keď niektoré médiá zverejnili články v štýle „overenia faktov“, ktoré ubezpečili, že Harris v skutočnosti nikdy nebol „hraničným cárom“, a to aj napriek množstvu správ od troch rokov. -pred pol rokmi na jej označenie použil epiteton.
Donald Trump a jeho spojenci označili situáciu na južnej hranici za „katastrofu“ a „inváziu“, ktorá by mohla „zničiť našu krajinu“. Niektorí zaútočili aj na tých hlavných republikánskych zákonodarcov, ktorí začiatkom tohto roka odhlasovali takmer 100 miliárd dolárov za vojny v zahraničí, pričom vedome ignorovali hraničnú krízu.
Zdroj sputnik, preložené cez google