Prvá vlna horúčav tohto roka zasiahne stred USA do stredy a do štvrtka zažijú niektoré štáty trojciferné teploty.
Očakáva sa, že USA tento týždeň zasiahnu extrémne horúčavy. V utorok predpovedali teploty v Sacramente v Kalifornii až 103 stupňov Fahrenheita (39 stupňov Celzia); 108 v Las Vegas; a 110 vo Phoenixe.
Podľa predpovedí sa veci do stredy a štvrtku len zhoršia a rozšíria sa rekordné horúčavy Colorado kde teploty stúpnu k nižším a stredným 90-tym rokom, s podobnými predpovedanými teplotami Texas.
Nakoniec sa tieto vysoké teploty prenesú na východné pobrežie, kde podľa predpovedí New York City dosiahne 90 °F a Washington, DC, by mohol dosiahnuť 93 °F. Atlanta v štáte Georgia bude tiež zasiahnutá teplotami 96 stupňov Celzia.
Od roku 1979 zomrelo viac ako 11 000 Američanov na príčiny súvisiace s teplom, uviedla americká agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) povedal. A minulý rok boli extrémne horúčavy príčinou asi 120 000 návštev pohotovosti, uvádza sa v správe z r. The Guardians odvolaním sa na americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Správa zdôraznila, že ani vnútorné priestory, vrátane domovov ľudí, už nie sú bezpečné vo svete, ktorý je čoraz horúcejší.
„Domáce prostredie môže byť v skutočnosti samo osebe značným rizikom,“ povedal Jaime Madrigano, výskumník v oblasti verejného zdravia z Johns Hopkins University. „Počas extrémnych horúčav zisťujeme, že vo svojich domovoch zomiera viac ľudí ako na iných miestach. Nedostanú sa do nemocnice.“
Domy, ktoré utrpeli škody na infraštruktúre, už nemajú správnu izoláciu, aby sa ochladili. A zlyhávajúce rozvodné siete, ako aj slabé chladiace systémy nestačia na boj s rastúcim teplom.
A štúdium zverejnené minulý rok ukázali, že výpadok prúdu súvisiaci s horúčavami v meste Phoenix má schopnosť zabiť viac ako 12 000 ľudí.
Zdroj sputnik, preložené cez google