Ide o štúdiu k portrétu, ktorý Churchill z duše neznášal a ktorý napokon spolu s manželkou Clementine spálili, doplnila vo svojej správe agentúra AFP.
Táto olejomaľba je jednou z viacerých malieb a kresieb, ktoré Sutherland urobil ako prípravu pre portrét. Obraz mal vzniknúť pri príležitosti premiérových 80. narodenín a parlament si jeho namaľovanie objednal u Sutherlanda ako jedného z najvýznamnejších modernistických umelcov. Obraz vznikal v roku 1954, keď sa charizmatický britský premiér blížil ku koncu svojho druhého funkčného obdobia na Downing Street.
Samotný Churchill však toto dielo nemal rád, v liste svojmu osobnému lekárovi ho kritizoval a odmietal sa zúčastniť na jeho slávnostnom odhalení, aj keď napokon sa dal presvedčiť.
Churchill svoj portrét potom – s úškrnom – označil za „pozoruhodný príklad moderného umenia“. Obraz vyvolal nevôľu aj u časti britskej konzervatívnej tlače, ktorá bola pohoršená vyobrazením hrdinu druhej svetovej vojny.
Churchill a jeho manželka obraz od Sutherlanda vo svojej rezidencii Chartwelle v Kente južne od Londýna nikdy nevystavovali a dokonca ho spálili. Táto scéna bola zvečnená aj seriáli Koruna (The Crown), ktorý je dostupný v strímovacej službe Netflix.
Obraz, na ktorom je Churchillova tvár namaľovaná mierne z profilu na tmavom pozadí, bude pred predajom naplánovaným na 6. júna niekoľko dní vystavený aj v zámku Blenheim Palace na juhu Anglicka, kde sa Winston Churchill pred 150 rokmi narodil. Návštevníci si ho budú môcť pozrieť aj v pobočkách Sotheby’s v New Yorku a Londýne.
Tento kúsok histórie vyžaruje „okúzľujúcu intimitu“ a ukazuje „nepravdepodobné priateľstvo, ktoré vyklíčilo“ medzi maliarom a jeho modelom pri tvorbe kontroverzného obrazu, zdôrazňuje vo svojej tlačovej správe aukčná sieň Sotheby’s.
Zdroj feed teraz.sk