„Úlohou zamestnancov biologickej ochrany letiska je minimalizovať strety lietadiel s vtákmi a dbať tak na bezpečnosť letovej prevádzky. Vtáctvo v okolí letiska plašia štyria zamestnanci BOL-ky 12-timi sokoliarskymi dravcami, poľovnými psami, poľovnými zbraňami, šrapnelovou pištoľou, poplašnými a výstražnými zvukmi zvierat (z reproduktorov na aute) či nájazdmi auta do kŕdľov vtákov,“ priblížilo letisko.
Minimalizovať riziko stretu lietadiel s vtákmi sa snažia zamestnanci biologickej ochrany a prevádzkovej bezpečnosti letiska tiež preventívnymi opatreniami. Ide napríklad o monitorovanie hniezdenia vtákov v okolí letiska, kontrolu oplotenia, sledovanie poľnohospodárskej aktivity v okolí letiska či odchyt živočíchov do pascí.
Letisko priblížilo, že k najvyššiemu počtu kolízií s vtáctvom dochádza v letných mesiacoch – najmä v auguste a septembri. S predlžujúcimi sa dňami sa predlžuje aj doba, počas ktorej sú vtáky aktívne, a teda môže dôjsť k stretu s lietadlom.
V minulom roku sa na bratislavskom letisku uskutočnilo 28.000 odletov a pristátí lietadiel, pričom k stretu lietadla s vtákom prišlo desaťkrát.
Zdroj feed teraz.sk