17.1 C
Bratislava
štvrtok, 17 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vo Floride hlásia šesť zranených ľudí

Tallahassee 17. apríla (TASR) - Šesť ľudí utrpelo zranenia pri štvrtkovej streľbe v areáli kampusu Floridskej štátnej univerzity (FSU) v americkom meste Tallahassee. Jeden...
HomeSlovenskoPred spánkom je dobré vyhnúť sa elektronike a alkoholu

Pred spánkom je dobré vyhnúť sa elektronike a alkoholu

Bratislava 2. apríla (TASR) – Pred spánkom je dobré vyhnúť sa elektronike, alkoholu, kofeínu či ťažkým jedlám. Spálňu netreba prekurovať a mala by byť tichá a tmavá. Poukázal na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v rámci odporúčaní, ako zlepšiť kvalitu spánku.

Dôležité je podľa neho vytvoriť si v miestnosti na spánok pohodlné prostredie. „Uistite sa, že vaša spálňa je tichá, tmavá. Miestnosť, v ktorej spíte, neprekurujte, vhodnejšia je menej vykúrená miestnosť,“ radí. Pred spaním odporúča venovať sa relaxačným aktivitám, napríklad čítaniu, hudbe či meditácii.

Naopak, vyhnúť sa pred spánkom treba obrazovkám počítača, televízora a smartfónu. „Modré svetlo narúša produkciu melatonínu, hormónu zodpovedného za spánok. Večer postupne znižujte osvetlenie domácnosti. V tme sa produkuje hormón spánku – melatonín,“ vysvetlili odborníci.

Radia tiež pred spánkom obmedziť príjem kofeínu, alkoholu, ktoré môžu narušiť spánkový cyklus. Takisto odporúčajú vyhýbať sa večer ťažkým jedlám. „Ak zjete ťažké jedlo pár hodín pred spaním, telo nebude mať dostatok času na jeho strávenie,“ podotkol úrad.

Pre lepší spánok odporúča aj pravidelnú fyzickú aktivitu. Ideálne 30 minút päťkrát do týždňa. Cvičiť radí buď v ranných alebo v popoludňajších hodinách, nie pred spaním. „Pokúste sa chodiť spať a vstávať v rovnakom čase každý deň. Pravidelný rytmus pomáha nastaviť vnútorné biologické hodiny, telo si týmto spôsobom zvykne na určitý rytmus a spánok bude kvalitnejší,“ doplnili odborníci.

Zdôraznili, že počas spánku v tele prebiehajú viaceré aktívne procesy, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie fyzického aj duševného zdravia. „Ak máte pretrvávajúce problémy so spánkom, je dobré poradiť sa s odborníkom. Pomôže vám určiť príčinu problémov a odporučiť vhodné terapeutické metódy,“ dodal úrad.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno