Spartakiádne hnutie má svoje korene v 20. rokoch minulého storočia. Výraz vymyslel český telovýchovný funkcionár a novinár Jiří František Chaloupecký, ktorého inšpiroval vodca vzbury rímskych otrokov Spartakus. Pôvodne išlo o názov pre vystúpenie s komunistickou stranou úzko zviazanou Federáciou robotníckych telovýchovných jednôt, ktoré sa uskutočnilo v roku 1921 v Prahe. Malo sa stať protiváhou Všesokolských zletov. V júni roku 1948 sa konal XI. všesokolský zlet, po ktorom bol Sokol na dlhých 41 rokov umlčaný a komunisti nahradili jeho masové cvičenia spartakiádou.
Prvá celoštátna akcia sa uskutočnila od 23. júna do 5. júla 1955 na podnet československého prezidenta Antonína Zápotockého, podľa ktorého mala po všetkých stránkach prekonať všetko to, čo mohli diváci v Československu na sokolských zletoch, robotníckych olympiádach a spartakiádach dovtedy vidieť.
Stala sa vyvrcholením osláv desiateho výročia oslobodenia Československa Červenou armádou, pričom Strahovskému štadiónu dominovalo heslo – „Na prácu a obranu vlasti pripravení!“ Skupinové vystúpenia mali ideologický charakter a ich úlohou bolo symbolicky vyjadrovať dosiahnutý stupeň jednoty robotníckej triedy, prípadne mali byť výrazom lásky, vďačnosti a vernosti Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR).
Na ploche štadióna sa predviedlo v 29 skladbách takmer 1.700.000 cvičencov. Vyvrcholením spartakiády na Strahove sa stalo vystúpenie Zväzarmu a armády, ktoré prezentovalo pripravenosť brániť vlasť. Na záver programu absolvovali vojaci dokonca cvičenie s puškou, ktoré malo ukázať ich streleckú i bojovú prípravu a spôsob boja.
Masové vystúpenia sa konali až do pádu komunizmu a opakovali sa v päťročných intervaloch. Spartakiáda sa neuskutočnila iba v roku 1970, pretože dva roky po invázii vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 sa objavili obavy, že táto telovýchovná akcia by sa mohla zmeniť na demonštráciu proti komunistickému režimu.
Hoci spartakiády boli dobrovoľné, v skutočnosti tomu tak na mnohých miestach nebolo. Napriek tomu bolo nemálo takých, ktorí sa na cvičenia tešili. Prípravy na masové vystúpenia trvali mesiace, skladby nacvičovali na rôznych úrovniach – miestnych, mestských, okresných a krajských – tisíce cvičencov od najmladších po najstarších s cieľom, aby sa na celoštátnu spartakiádu do Prahy dostali len najlepší z najlepších.
Plným tempom napredovali aj prípravy na v poradí siedme hromadné telovýchovné vystúpenie v roku 1990, ale to sa už na Strahove neuskutočnilo. Tri desaťročia trvajúca história Československých spartakiád, jednými velebená, druhými zatracovaná, sa skončila Nežnou revolúciou a pádom komunistického režimu.
Zdroj feed teraz.sk
Kamenec pod Vtáčnikom 26. júla (TASR) - Strihači oviec si v sobotu zmerajú sily na…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Futbalovú reprezentáciu Indie mal po odchode Španiela Manola Márqueza…
Najmenej 5 osôb bolo zabitých a ďalších 13 zranených pri útoku zameraného na súdnu budovu…
Tynda 26. júla (TASR) - Krízové centrum ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pokračuje aj v…
Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…
Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej nite potiahnutej neaktívnym vírusom…