V utorok 29. apríla uplynie 140 rokov od narodenia „Zúrivého reportéra“ Egona Erwina Kischa.
Český literárny a výtvarný historik Radim Kopáč je presvedčený, že predstavitelia komunistického režimu Kischa využili na propagandu a oslavovali ho ako bojovníka za svetlejšie zajtrajšky.
„Urobili z neho jednorozmerného autora, ktorý skvele slúžil ich záujmom. On ale nebol len ideovým autorom, bol to veľký literát a spisovateľ, ale z veľkej časti svojho života veľmi naivný,“ povedal Kopáč v rozhovore pre Český rozhlas.
Vďaka tomu bol po páde komunistického režimu Egon Erwin Kisch posudzovaný ako umelec, ktorý s komunistami kolaboroval – hoci zomrel len mesiac po tzv. Víťaznom februári, teda po nástupe komunistov k moci. „V súčasnosti dochádza k istej rehabilitácii toho umeleckého, čo prežíva,“ dodal historik Radim Kopáč.
Egon Erwin Kisch sa narodil 29. apríla 1885 v Prahe. Od detstva ho priťahovali magické zákutia pražského Židovského mesta, čo neskôr využil aj vo svojej tvorbe. Na vysokoškolských štúdiách sa dlho neohrial. Začal spolupracovať s pražskými novinami, pričom preukázal talent na kriminalisticky ladené reportáže. V rokoch 1906 až 1913 bol reportérom pražského nemeckého denníka Bohemia. Následne strávil istý čas v Berlíne, kde pracoval v novinách Berliner Tageblatt (Berlínsky denník).
Počas prvej svetovej vojny slúžil ako vojak rakúsko-uhorskej armády v Srbsku, v Rusku, vo Viedni a bojoval dokonca i na severovýchode Slovenska. Po vojne vstúpil do Komunistickej strany Rakúska, neskôr ho z Viedne vypovedali a vrátil sa do Prahy. Udržiaval kontakty s českými i nemeckými intelektuálmi, stretával sa s Jaroslavom Haškom aj s Franzom Kafkom. Inšpirovali ho však tiež jednoduchí ľudia a samozrejme pražské podsvetie, z ktorého získaval inšpiráciu aj informácie.
Z tohto obdobia pochádzajú knihy Z pražských uličiek a nocí, Pražské obrázky, Temnou Prahou či Pražské dobrodružstvá, román Pasák, či poviedka Nanebovstúpenie Tonky Šibenice. Medzinárodný úspech získal reportážou o špionážnej afére plukovníka Alfreda Redla. V roku 1924 vydal knihu reportáží pod názvom Zúrivý reportér.
Cestoval pod falošným pasom do Spojených štátov amerických, takisto do Sovietskeho zväzu a do Číny. Práve pod vplyvom týchto ciest vznikli publikácie Cári, popi, boľševici (1927), Americký raj (1928), Tajná Čína (1933). V roku 1933 ho v Nemecku uväznili, no na intervenciu československých úradov ho prepustili a vypovedali. Skúsenosť popísal v diele V žalári Tretej ríše (1933).
Kniha Pristátie v Austrálii (1938) popisuje Kischovu nelegálnu cestu do Melbourne, kde bol v roku 1934 vyslaný ako delegát na mierovú konferenciu. Austrálske úrady mu odopreli vstup do krajiny, napriek tomu skočil na betónové mólo, pričom si zlomil nohu. Predvojnové roky zhrnul v publikácii Dobrodružstvá na piatich kontinentoch (1936).
Počas občianskej vojny v Španielsku v roku 1938 sa pridal k interbrigadistom. Druhú svetovú vojnu prežil v exile v USA a v Mexiku. Tu napísal svoju známu knihu reportáži Trhovisko senzácií. Do Prahy sa vrátil s podlomeným zdravím v roku 1946. Egon Erwin Kisch zomrel po druhom záchvate mozgovej mŕtvice 31. marca 1948.
Život Egona Erwina Kischa mapuje seriál Trhovisko senzácií, ktorý nakrútil v roku 1985 slovenský režisér Martin Hollý. Zúrivého reportéra stvárnil český spevák a herec Josef Laufer.
Zdroj feed teraz.sk