Categories: Zahraničie

Pred 100 rokmi sa narodil Otto Šimánek alias Pan Tau

Třešť/Bratislava 28. apríla (TASR) – Pán a niekedy aj panáčik v obleku s motýlikom, s dáždnikom v ruke a v klobúku, ktorý má čarovnú moc – Pan Tau bol postavou, ktorou sa český herec Otto Šimánek zapísal do pamäti a do sŕdc celých generácií detských i dospelých divákov. A pretože Pan Tau nerozprával, ale miesto toho stváral žartovné kúsky a plnil želania svojich malých kamarátov, jeho sláva prekročila hranice vtedajšieho Československa.

Na vzniku prvého dielu legendárneho seriálu sa podieľal producent Carlo Ponti, manžel herečky Sofie Lorenovej. Ostatných 33 častí vzniklo v spolupráci Československej televízie a rakúskych či nemeckých partnerov.

Otto Šimánek odjakživa inklinoval k pantomíme a k úspornému hereckému prejavu, ktorého ťažisko spočíva v pohybe a gestách. Svojou pohybovou zdatnosťou a kultivovanosťou tak bol pre rolu Pána Tau ako stvorený. Zároveň však bol žiadaným divadelným a filmovým hercom. Účinkoval v dvoch stovkách filmov a seriálov, i keď išlo zväčša o menšie, epizódne postavy – až na niekoľko výnimiek.

Od narodenia obľúbeného českého herca Otta Šimánka uplynie dnes (28. apríla) okrúhlych sto rokov.

Otto Šimánek sa narodil 28. apríla 1925 v Třešti neďaleko Jihlavy. Vyrastal v neďalekej dedinke Stajiště. Počas druhej svetovej vojny sa v Prahe vyučil za elektromechanika, od detstva ho však bavilo divadlo. Hrával v ochotníckych súboroch, neskôr už ako profesionálny herec vystriedal viacero divadiel – medzi nimi Divadlo mladých pionýrů, či Divadlo pod Plachtou, ktoré založil Jindřich Plachta.

Sedem sezón (1947 – 1954) pobudol v Divadle pracujících v Zlíne, pôsobil v ostravskom Štátnom divadle (1954 – 1958), aby sa napokon jeho domovskou scénou stali Městská divadla pražská (1958 – 1990).

Vďaka skvelej pohybovej kultúre a nadaniu na pantomímu si Šimánka všimli aj filmári. Objavil sa v povojnovej americkej snímke 13 Rue Madeleine (1947), v krátkom filme I andělé ztrácejí trpělivost (1949) a v budovateľskej úderke Botostroj (1954).

Zlom nastal v roku 1958, kedy ho mág českej fantasy Karel Zeman obsadil do svojej sfilmovanej verneovky Vynález skázy a Vojtěch Jasný mu zasa ponúkol rolu v poviedkovom filme Touha. Od tých čias nakrúcal niekedy aj desať filmov ročne. Hral v kriminálkach Kde alibi nestačí (r. Vladimír Čech, 1961) alebo Strach (r. Petr Schulhoff, 1963), v sci-fi komédii Kdo chce zabít Jessii? (r. Miloš Macourek, 1966) a v paródii Fantom z Morrisvillu (r. Bořivoj Zeman, 1966). Ako opitý a neverný manžel sa mihol v komédii Světáci (r. Zdeněk Podskalský, 1969).

V tom čase však už vznikal legendárny seriál Pan Tau, pod ktorý sa podpísali scenárista Ota Hofman a režisér Jindřich Polák. Po prvom dieli Pan Tau a první dobrodružství, ktorý v roku 1966 vznikol v koprodukcii s Talianskom a dokonca i s účasťou talianskych hercov, nasledovali ďalšie farebné časti v troch sériách.

V rokoch 1969 – 1972 bolo nakrútených prvých trinásť stredometrážnych filmov pre kino i televíziu. Nasledovali ďalšie dve televízne série s trinástimi dielmi (1973 – 1975) a siedmimi (1978 – 1979). Na úspešný seriál nadviazali celovečerné snímky Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji (1978) či samostatný Pan Tau (1988), ktorý však bol príbehom nielen rozprávkovej postavičky, ale aj trpkou reflexiou života jej hereckého protagonistu.

Väčší priestor dostal Šimánek ako továrnik Keletti v crazy komédii Pane, vy jste vdova! (r. Václav Vorlíček, 1970), či americký turista v komédii Zítra vstanu a opařím se čajem (r. Jindřich Polák, 1977). Dvojica Hofman – Polák ho angažovala aj do snímky Lucie, postrach ulice (1980), úspešného seriálu Návštěvníci (1983) a do série o inteligentných chobotniciach – Chobotnice z II. patra (1986).

Hoci toho Pan Tau veľa nenahovoril, jeho predstaviteľ Otto Šimánek sa venoval aj práci pre rozhlas a dabing – okrem iného jeho hlasom hovorí nemecký herec Rolf Hoppe ako kráľ v rozprávke Tři oříšky pro Popelku (r. Václav Vorlíček, 1973).

Otto Šimánek v sedemdesiatych rokoch ovdovel, jeho druhou manželkou sa stala kostýmová výtvarníčka a scénografka Ludmila Muchová. Populárny a nezabudnuteľný Pan Tau podľahol početným zdravotným problémom 8. mája 1992.

V rodnej obci Třešť ho návštevníkom pripomína socha na autobusovej stanici. Príbehy o čarovnej postavičke, ktorá poklopkaním na klobúk robí zázraky na počkanie – a niekedy aj menšie katastrofy – fascinujú deti dodnes.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Slovenské volejbalistky remizovali s Ukrajinou 2:2

Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky remizovali v treťom prípravnom zápase s Ukrajinou…

35 sekúnd ago

Výstavba nového mosta v Porúbke sa predraží o pol milióna eur

Porúbka 27. júla (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) v týchto dňoch reštartuje výstavbu nového…

7 minút ago

Rusko zrušilo prehliadku vojenského námorníctva

Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…

13 minút ago

Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku 25. júla do Gruzínska, veľké cvičenia sa presťahovali do Gruzínska …

📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…

17 minút ago

Cesta pod železničným mostom v Trenčíne je neprejazdná

Trenčín 27. júla (TASR) - Trenčianska krajská polícia upozorňuje v nedeľu popoludní na neprejazdnú cestu…

19 minút ago

Rusko začína priame komerčné lety do Severnej Kórey

Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu spúšťa priame komerčné lety do Severnej Kórey,…

25 minút ago