10.3 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Biskupi ďakujú za prejavenú sústrasť po úmrtí pápeža

Bratislava 26. apríla (TASR) - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ďakuje všetkým, ktorí v súvislosti so smrťou pápeža Františka prejavili sústrasť a duchovnú blízkosť. Biskupi...
HomeZahraničiePred 100 rokmi sa narodil Ephraim Kishon, známy satirický autor

Pred 100 rokmi sa narodil Ephraim Kishon, známy satirický autor

Budapešť/Bratislava 23. augusta (TASR) – Napísal viac ako 50 kníh, z ktorých sa na celom svete predalo viac ako 40 miliónov exemplárov. Pre svoj židovský pôvod čelil holokaustu, pričom sa mu podarilo ujsť z transportu do koncentračného tábora Sobibor. V roku 1949 emigroval z Maďarska do Izraela, kde spočiatku žil v a pracoval v kibuci.

V piatok 23. augusta uplynie 100 rokov od narodenia Ephraima Kishona, izraelského spisovateľ, dramatika a scenáristu.

Ephraim Kishon sa narodil 23. augusta 1924 v Budapešti ako Ferenc Hoffmann do asimilovanej židovskej rodiny. Napriek tomu sa jeho rodiny a tiež budúceho spisovateľa dotkli rasové zákony, ktoré platili vo vtedajšom Maďarsku. Po skončení strednej školy nemohol študovať na univerzite, a tak sa vyučil za zlatníka.

Od roku 1944 ho však internovali do viacerých pracovných táboroch. Prežil iba zázrakom. V jednom tábore dal vojak nastúpiť väzňov a zastrelil 10 mužov stojacich okolo Hoffmanna. V ďalšom tábore sa zachránil pred smrťou len tým, že veliteľ tábora rád hral šach a Kishon, vtedy ešte Hoffmann, v hre mimoriadne vynikal.

Ocitol sa napokon aj v transporte do koncentračného tábora Sobibor. Z transportu sa mu podarilo utiecť a až do konca druhej svetovej vojny sa vydával za slovenského robotníka Stanka Andrasa.

Po vojne sa vrátil do Budapešti, kde študoval dejiny umenia a sochárstvo a napísal niekoľko satirických divadelných hier. Zakrátko však zistil, že povojnový totalitný režim v Maďarsku mu nevyhovuje, a preto v roku 1949 emigroval do Izraela, kde si zmenil meno na Ephraim Kishon a prvé roky žil v kibuci Kfar Hachores. Pracoval ako elektrikár či zámočník a súčasne prispieval do maďarských sionistických novín.

Po dvoch rokoch už bol schopný písať po hebrejsky a začal spolupracovať s denníkom Maariv, v ktorom mu pod pseudonymom Chad Gadja pravidelne vychádzal stĺpček. Od roku 1981 žil striedavo vo Švajčiarsku a v Izraeli.

Ako spisovateľ satirických či humoristických próz sa v Izraeli presadil už v 50. rokoch minulého storočia. Popularitu vo svete mu priniesla divadelná satirická hra Blaumilch Canal (Blaumilchský kanál, 1969), ktorá bola aj sfilmovaná.

Vydal viac ako 50 kníh preložených do 38 jazykov, z ktorých sa predalo viac ako 40 miliónov exemplárov. V bývalom Československu začali oficiálne vychádzať jeho prózy až po roku 1989. V slovenskom jazyku vyšli výbery jeho poviedok v knihách ako To sa iným nestane, Pomsta je sladká či Zostane to v rodine.

Okrem písaniu sa venoval aj filmovej réžii. Jeho film Sallah Shabati z roku 1964 nominovali na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Snímku v tejto kategórii ocenili Zlatým globusom. Režisérsky sa podieľal aj na filmoch Ervinka (1967) alebo Ha-Shoter Azulai (Policajt, 1970).

Izraelský spisovateľ bol trikrát ženatý. Posledný manželský zväzok uzavrel ako 78 ročný s vtedy 47-ročnou Lisou Witasekovou.

Ephraim Kishon skonal na srdcový infarkt 29. januára 2005 vo švajčiarskom meste Appenzell vo veku 80 rokov.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno