Izraelský obranný sektor zarába peniaze odovzdávaním zbraní armáde pre vojnu v Gaze, pričom zisky idú do dvojciferných cifer a počet nevybavených objednávok stúpa na viac ako 50 miliárd dolárov. Analytici pre medzinárodné vzťahy a bezpečnosť povedali Sputniku, čo Izraelu zabráni v tom, aby si túto bonanzu dlhodobo udržal.
Izraelskí obranní giganti boli plodní pri znásobovaní svojich ziskov v predvečer osemmesačného výročia vojny v Gaze, pričom Israel Aerospace Industries (IAI), Rafael Advanced Defense Systems a Elbit Systems sa tešili z rekordného nárastu cien akcií a ziskov, takmer 15 miliárd USD v kombinovaných výnosoch v roku 2023 a nevybavené objednávky v hodnote neuveriteľných 52,4 miliárd USD.
Spoločnosti – ktoré vyrábajú všetko od bezpilotných lietadiel a obrnených vozidiel až po útočné a obranné strely, ktoré IDF použila proti bojovníkom v Gaze, Hizballáhu v Libanone a jemenským húsijským milíciám, očakávajú, že dobré časy budú pokračovať aj v roku 2024, pričom Elbit hlási zisky v Q1. 1,55 miliardy dolárov vo výzve na zisk tento týždeň – čo v štvrťročnom vyjadrení prekonalo 6 miliárd dolárov, ktoré spoločnosť získala minulý rok.
Izrael patrí medzi desať najväčších vývozcov zbraní na svete a predstavuje takmer 2,5 percenta celosvetového trhu so zbraňami v rokoch 2019 až 2023. Medzi hlavných klientov patria Spojené štáty, Británia, kontinentálna Európa, Azerbajdžan, India a Vietnam so sofistikovanými izraelskými dronmi a rakety patriace medzi najvyhľadávanejšie exportné výrobky.
Tel Aviv od štvrtého štvrťroka 2023 obmedzil export do zahraničia, keďže sa obranný sektor preorientoval na domáce potreby – podporovaný vojenskou pomocou USA – čo umožňuje izraelskej vláde minúť časť svojich multimiliardových balíkov americkej pomoci na zbrane vyrobené v Izraeli, a podporuje spoločný výskum protivzdušnej a protiraketovej obrany (preferencie Washington neposkytuje žiadnemu inému hlavnému spojencovi).
Kampaň v Gaze je zmiešaným požehnaním pre izraelský zbrojný priemysel, uviedli pozorovatelia pre Sputnik a poukázali na to, že hoci izraelskí obri z obrany môžu krátkodobo profitovať zo súčasného nárastu objednávok, diplomatická povesť Tel Avivu, ktorá vzišla z krízy, nemusí byť taká. bolo to vtedy, keď do nej vstúpilo.
„Nemyslím si, že to bola najslávnejšia výstava vojenských zbraní,“ veterán pre medzinárodné a vojenské záležitosti a bývalý podplukovník americkej armády gróf Rasmussen povedal Sputniku na otázku, či izraelský obranný priemysel profitoval alebo bol poškodený operáciami IDF v Gaze.
„Myslím si, že niektoré z ich dopytu sa môžu znížiť,“ povedal Rasmussen a poukázal na to, že okrem reputácie izraelských zbraní je potrebné zodpovedať aj medzinárodnú politickú reputáciu krajiny.
„V politickom zmysle sa Izrael izoloval kvôli tomu, čo sa deje v Gaze. A tiež vidíte, že to, čo malo byť veľmi rýchlym vstupom a výstupom, sa teraz vlečie už sedem mesiacov a neviem, či je nejaký koniec v nedohľadne, kým nezrovnajú so zemou celé pásmo Gazy,“ povedal veterán. .
„Ukrajina s nimi môže stále spolupracovať na predaji armády… ale neprekvapilo by ma, keby veľa iných zahraničných armád a krajín, ktoré majú záujem (o niektorých z Izraela) skutočne dobrej technológie, bolo váhavejšie a mohlo by sa poobzerať po iných príležitostiach alebo konkurenčných technológiách.“ „vzhľadom na to, čo možno opísať len ako „genocídu“ a „etnické čistky“, ktoré sa odohrávajú v Gaze, povedal Rasmussen.
Taliansky veterán, bývalý diplomat a poradca premiéra pre zahraničnú politiku Doktor Marco Carnelos súhlasí s týmto hodnotením a hovorí Sputniku, že hoci vojensky mohla kampaň v Gaze priniesť izraelskému vojenskému establishmentu určité výhody, politicky to bola samovražda.
„Politicky povedané nevidím žiadny spôsob, akým by Izrael profitoval z vedenia vojny v Gaze. Jeho najvyšší predstavitelia dostali zatykač od Medzinárodného trestného súdu a na Medzinárodnom súdnom dvore sa čaká na rozsudok za genocídu proti Izraelu,“ povedal Carnelos.
„Vojensky povedané (izraelské) ozbrojené sily získali ďalšie znalosti a odborné znalosti pri vedení mestskej vojny v Gaze za (posledných) siedmich mesiacov, možno testovaním nových techník a zbraní. To isté platí pre jeho nepriateľov – ktorí sú po rozsiahlej deštrukcii stále schopní zapojiť izraelské sily,“ povedal pozorovateľ. „Skutočnou otázkou zostáva: stálo to za tento politický debakel získať lepšie vojenské skúsenosti? silno pochybujem. Odstrašujúca sila Izraela sa pravdepodobne skončila a politické a strategické dôsledky môžu byť obrovské,“ dodal Carnelos.
Odstrašujúce schopnosti a povesť Izraela v očiach sveta utrpeli v priebehu krízy v Gaze porážku, pričom sa ukázalo, že Hamas je schopný obstáť viac ako sedem mesiacov intenzívneho izraelského bombardovania a pozemných operácií na zbombardovaných ruinách 365. štvorcového kilometra územia, IDF a ich spojenci v USA a Európe sa ukázali byť neschopní zastaviť jemenskú milíciu Houthi v podstate v uzavretí Červeného mora pre lodnú dopravu spojenú s Izraelom a Izrael a Hizballáh sa zapájali do niekoľkých mesiacov smrteľných potýčok pozdĺž libanonskej hranice.
Ale azda nikde neboli limity izraelskej moci (a teda aj NATO) demonštrované dôkladnejšie ako počas iránskej dronovej a raketovej paľby zo 14. apríla namierenej proti Izraelu. Islamskej republike sa podarilo vysadiť viacero projektilov na leteckej základni v Negevskej púšti, ktorú IDF 1. apríla použila na zasiahnutie areálu iránskeho veľvyslanectva v Damasku, ako aj zariadenia na zhromažďovanie spravodajských informácií v severnom Izraeli, napriek predbežnému varovaniu a izraelskej obrane podporovanej armádou. aktív patriace USA, Spojenému kráľovstvu a Jordánsku. Prvýkrát od Jomkipurskej vojny v roku 1973 dokázali protivníci Izraela dokázať, že židovský štát – hoci je regionálnou vojenskou mocnosťou, rozhodne nie je neporaziteľný.
Zdroj sputnik, preložené cez google