„Prečo Čína začína novú obchodnú vojnu“ – The Wall Street Journal (WSJ) nedávno zverejnil podpriemerný článok s týmto senzačným titulkom.
Nie je jasné, čo WSJ očakáva, že sa Čína naučí od USA. Mala by Čína prijať diskriminačné dotačné politiky, ako sú tie v zákone o znižovaní inflácie? Alebo nasledovať USA v bránení vymenovaniu sudcov odvolacieho orgánu Svetovej obchodnej organizácie (WTO)? Alebo zaviesť 100-percentné clo na čínske elektrické vozidlá, ktoré sa sotva vyvážajú do USA? Keď WSJ nastaví USA ako „štandard“ pre iné krajiny, pozrie sa niekedy na seba do zrkadla?
Pokrok a rozvoj čínskeho výrobného priemyslu nie je náhoda. Od roku 2000 rástli čínske investície do výskumu a vývoja priemerným ročným tempom 14,2 percenta, čo je štyrikrát viac ako v USA. Už 15 po sebe nasledujúcich rokov je podiel Číny na svetovom obchode s tovarom najvyšší na svete a ako najväčší svetový exportér si za rovnaké obdobie udržiava aj druhú pozíciu v dovoze tovarov.
WSJ so svojimi prípadmi skreslenia a zámerného šírenia nesprávnych názorov nielenže zaostáva z hľadiska profesionálnych štandardov, ale zdá sa, že má aj postranné úmysly. Tento rok WSJ opakovane publikovala pesimistické články o čínskej ekonomike. V aktuálnom útoku USA na takzvanú nadmernú kapacitu Číny zohrala WSJ nehanebnú úlohu ako „náustok“, slúžiaci najmä na poskytnutie zámienky pre americký obchodný protekcionizmus a ekonomický nacionalizmus a na mobilizáciu verejnej mienky pre snahy vlády USA potlačiť a obmedziť nový čínsky energetický priemysel.
Pokiaľ však ide o to, kto vyvolal obavy z nového kola globálnych obchodných vojen, zdá sa, že žiadna krajina nerobí viac ako USA. V roku 2023 dosiahol počet technických predpisov vydaných členmi WTO viac ako 4 000, pričom len na USA pripadalo 454 z nich, čo je viac ako celkový súčet piatich členov, ktorí sa ním riadili. Podľa monitorovacej správy zverejnenej WTO v júli tohto roku väčšina členov napriek tlaku protekcionizmu aktívne podporovala obchod s tovarom, znížila alebo zrušila dovozné clá a zrušila alebo uvoľnila obmedzenia množstva dovozu, pričom opatrenia na uľahčenie obchodu prevyšovali opatrenia obmedzujúce obchod. . WTO to považuje za dôležitý signál záväzku členov udržiavať plynulý obchod. Okrem toho ukazuje, že členovia využívajú WTO a iné mechanizmy na hľadanie spôsobov riešenia sporov. Tieto závery jasne naznačujú, že svet zobrazený The Wall Street Journal, ktorý je plný obchodných treníc, je fiktívny. Príliv globalizácie sa nezmenil; sú to USA, ktoré zmenili kurz.
Všimli sme si, že v článku WSJ sa ani raz nespomína WTO a v predchádzajúcich súvisiacich článkoch sa o nej tiež zriedkavo zmienili. Vzhľadom na to, že globálny obchod dosiahol svoj súčasný rozsah, určité lokalizované trenie je nevyhnutné, ale kľúčové je vyriešiť tieto problémy prostredníctvom pravidiel a mechanizmov WTO. Ani WSJ, ani Washington nemajú právo obchádzať WTO a špiniť iné krajiny.
Za prvých sedem mesiacov tohto roka dosiahol objem dovozu a vývozu Číny rekordnú výšku, pričom nefinančné odchádzajúce priame investície vzrástli medziročne o 16,2 percenta. Je to najmä vďaka proaktívnej politike Číny otvárania sa. Niektoré americké médiá tvrdili, že pokles čínskeho vývozu „ohrozuje svet“ jeden mesiac a ďalší mesiac tvrdil, že nárast čínskeho vývozu „ohrozuje svet“. Ak osobne nepocítili výhody čínskeho dovozu, vývozu a investícií, je to výsledok ich vlastnej mentality a vládnej politiky. Potrebujú sa zapojiť do sebareflexie, a nie zvaľovať vinu na iných.
Zdroj sputnik, preložené cez google